10 rad jak dobrać panele podłogowe
Wygląd podłogi bardzo mocno łączy się z ogólnym wystrojem mieszkania i jego charakterem. Powinna być dopasowana do koloru ścian, mebli oraz drzwi. Wybór paneli podłogowych nie jest łatwy ponieważ obecnie na rynku jest zbyt wiele możliwości.
Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących wybierania paneli.
1. Projekt podłogi
Najistotniejsze jest żeby określić w jakim stylu chcemy mieć pomieszczenie. W sklepach można znaleźć panele w różnym rozmiarze, kolorze czy fakturze. Jeżeli chcemy uzyskać efekt możliwie bardzo zbliżony do naturalnej, drewnianej podłogi, to warto wybrać panele mające synchroniczną strukturę lub brzegi, które są ścięte w literę V. Żeby uzyskać efekt zbliżony do kafli, to warto zastanowić się nad panelami przypominającymi płytki laminowane. Zamieniając kafle na panele pozbędziemy się nieprzyjemnego chłodu pod stopami.
2. Podjęcie decyzji, w którym pokoju będą panele
Panele podłogowe służyć mogą nie tylko do mieszkań ale również świetnie odnajdą się w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Jednak należy brać pod uwagę, że panele nie lubią wilgoci, dlatego nie powinna ona przekraczać 70%. Jeśli chcemy położyć panele w kuchni, to nie ma problemu ponieważ wilgoć w tym pomieszczeniu jest niższa, jednak należy i tak wybrać te z zabezpieczeniem przed wilgocią.
3. Akcesoria
Podstawą do prawidłowego zakładania paneli jest folia oraz odpowiedni podkład (płyta izolacyjna lub gąbka). Grubość takiego podkładu z gąbki lub płyty izolacyjnej nie powinna przekraczać 3 mm.
4. Cena nie jest najważniejsza!
Każdy indywidualnie ustala sobie budżet, który chce przeznaczyć na panele. W sklepach z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Należy brać pod uwagę jak często podłoga w danym pomieszczeniu będzie używana. Tańsze panele sprawdzą się w pomieszczeniach mniej używanych, jednak te, które mają większą odporność na ścieranie i jednocześnie są droższe powinny być położone w pokojach częściej odwiedzanych.
5. Oszacuj, ile paneli jest potrzebnych
Dokładne pomiary pomieszczenia nie zawsze mogą wystarczyć. Może zdarzyć się tak, że nie wszystkie zakupione wcześniej panele zostaną wykorzystane. Z drugiej strony jeśli posiadamy w mieszkaniu nieregularne kształty, to lepiej kupić więcej paneli niż obliczyliśmy.
6. Właściwości paneli
Im grubsze panele, tym są stabilniejsze oraz odporniejsze na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Panele można układać w każdym pomieszczeniu, jednak należy pamiętać o odpowiednim dobraniu klasy ścieralności – określa czy dany produkt nadaje się do stosowania w miejscach, gdzie dużo się chodzi po podłodze czy lepiej zamontować te panele w mniej eksploatowanym pomieszczeniu.
7. Szybkie i łatwe montowanie bez kleju
Do prawidłowego zamontowania większości paneli nie potrzebny jest klej. Dzięki temu montaż, jak i ewentualny demontaż jest bardzo prosty.
8. Właściwy kierunek układania
Jeśli chcemy uniknąć widocznych połączeń paneli, to układanie warto zacząć prostopadle do okna. Jednak w momencie posiadania paneli z brzegami w kształcie V, to kierunek nie ma znaczenia.
9. Odpowiednia pielęgnacja
Najgorsze dla paneli jest zetknięcie się z wodą lub piaskiem. Wilgoć sprawia, że panele się odkształcają, a ziarenka piasku rysują powierzchnię.
Do przemywania paneli najlepsza będzie wilgotna szmatka, która nie będzie wykonana z mikrowłókna. Jeśli chcemy używać dodatkowo detergentów, istotne jest żeby nie miały w sobie wosku, ani właściwości ściernych.
10. Ciesz się świetną podłogą przez długie lata!