Akumulatory do elektronarzędzi – pytania i odpowiedzi
1. Czy jeden akumulator może być wykorzystywany przez kilka urządzeń?
Ten sam akumulator może być wykorzystywany w urządzeniach tego samego producenta. W swoich ofertach posiadają elektronarzędzia oraz sprzęt ogrodowy zasilany tym samym standardem akumulatorów. Jednak główny warunek, który musi zostać spełniony to te same napięcie zasilające oraz złącze.
2. Czy producenci mają oferty dla klientów posiadających zestawy akumulatorów?
Jeśli jesteśmy w posiadaniu kilku elektronarzędzi oraz akumulatorów, nie potrzebujemy kupować kolejnych. Producenci w swoich ofertach posiadają „gołe” narzędzia bez dodatkowych akcesoriów. Jest to idealna opcja dla osób posiadających duży zapas akumulatorów.
3. Czy akumulator można naprawić?
Możliwa jest wymiana ogniw w akumulatorze ale żaden z producentów elektronarzędzi tego nie zaleca. Nie ma gwarancji, że naprawiony akumulator będzie poprawnie działał. Brak oryginalnego ogniwa w skrajnych przypadkach może być niebezpieczny dla użytkownika.
4. Jak dużą trwałość ma akumulator?
Baterie litowo-jonowe u najlepszych producentów mają nawet 1500 cykli ładowania. Jednak te dane są jedynie szacunkowe oraz zależą od kilku czynników, np. od temperatury pracy oraz przechowywania akumulatora.
5. Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Kiedy akumulator się zużyje należy oddać go do punktu zajmującego się zbiórką elektroodpadów. Podczas zakupu nowego akumulatora, stary można również zostawić w sklepie.
6. Czy urządzenie akumulatorowe dorówna zasilanemu z sieci lub spalinowemu?
Najbardziej wydajne urządzenia zasilane są akumulatorami o dużym napięciu. Z pewnością zaspokoją potrzeby wymagających użytkowników. Sprzęt ogrodowy typu kosiarki czy podkaszarki z pewnością dorównają modelom spalinowym. Jednak jeśli chodzi o elektronarzędzia wykorzystywane do ciężkich prac, np. młoty wyburzeniowe, musi być zasilany przewodowo.
7. Czy można ładować akumulator generatorem prądu?
Nie zaleca się używania generatorów jako źródła ładowania ponieważ jest on pozbawiony układu stabilizacji napięcia co może uszkodzić ładowarkę.
8. Czy dwie takie same baterie zapewnią identyczną wydajność?
Nie zawsze możliwa jest 100-procentowa powtarzalność oferowanych produktów. Pojemność baterii tego samego typu może się różnić o 10 procent. Tempo zużywania się baterii może być inne.
9. Jak ocenić zużycie baterii?
Kiedy zauważymy, że po naładowaniu akumulator szybko rozładowuje się to z pewnością znaczy, że skończyła się jego żywotność.
10. Co szkodzi bateriom?
Co najważniejsze nie można do końca rozładowywać baterii, ponieważ może to doprowadzić do jej uszkodzenia. Warto pamiętać, że baterie litowo-jonowe źle znoszą skrajne temperatury. Zbyt niska temperatura sprawić może, że wydajność spadnie, a zbyt wysoka spowoduje wzrost temperatury wewnątrz akumulatora co doprowadzi do wzrostu ciśnienia.