Czy warto mieć w domu bufor? Na to pytanie odpowiadamy poniżej:
Co to bufor ciepła?
Bufor ciepła to urządzenie typu zbiornik, które umożliwia magazynowanie energii cieplnej w celu późniejszego wykorzystania. Wewnątrz zbiornika gromadzimy podgrzaną wodę kotłową. Można także opierać system na wykorzystaniu glikolu w instalacji C.O.
Taka konstrukcja baterii ciepła znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, w których system grzewczy korzysta z energii odnawialnej takiej jak panele słoneczne lub pompy ciepła.
W takich przypadkach bufor ciepła pozwala na efektywniejsze wykorzystanie pozyskanej energii. Warto także stosować bufory do współpracy z kotłami innego rodzaju, jak te na gaz, ekogroszek, czy też prąd z grzałkami.
Bufor 1000 litrów zastosowanie w domu jednorodzinnym.
Bufor 1000 litrów pozwala na gromadzenie ciepła, które zostało wytworzone przez źródło ciepła w trakcie pracy urządzeń grzewczych w kotłowni.
Działa to w ten sposób, że jeśli źródło ciepła nie działa przez pewien czas przykładowo w nocy, to energia zgromadzona w buforze pozwala na utrzymanie temperatury w domu bez konieczności ponownego uruchamiania źródła ciepła czyli kotła.
Dzięki temu można mocno zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego. Dodatkowym aspektem jest bezpieczeństwo.
Bufor ciepła o pojemności 1000 litrów pozwala na przechowywanie odpowiedniej ilości ciepła, która może wystarczyć na wiele godzin ogrzewania.
Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w okresie zimowym, gdy zapotrzebowanie na ciepło w domu jest znacznie większe niż w pozostałych porach roku.
Zaletami buforów ciepła są:
Bufor ciepła pozwala na maksymalne wykorzystanie pozyskanej energii w sposób odnawialny. Dzięki magazynowaniu ciepła możliwe jest ograniczenie pracy urządzeń grzewczych, co dobrze wpływa na ich żywotność i zmniejsza zdecydowanie koszty eksploatacji. Ponadto bufor ciepła umożliwia utrzymanie stałej temperatury w domu, nawet w przypadku chwilowego braku dostarczania energii lecz warto mieć podtrzymanie do pompy cyrkulacyjnej.
Wady posiadania bufora ciepła.
Jedyną słuszną wadą bufora ciepła jest jego koszt jego zakupu oraz logistyka przy wniesieniu do ciasnej kotłowni. Takie urządzenie wymaga zainwestowania większej kwoty pieniędzy na początku, jednak z czasem może się to zwrócić ze względu na oszczędności które wynikają z efektywniejszego wykorzystania energii.
Jaki bufor do domu 150 - 200 m2?
Bufor 1000 litrów może być dobrym wyborem do ogrzania domu o powierzchni od około 150 do 200 metrów kwadratowych. Może także sprawdzić się w mniejszym domu, a jego wydajność zależna jest od stopnia izolacji termicznej budynku oraz od temperatury otoczenia oraz wymagań co do temperatury wewnątrz budynku.
Jak szybko nagrzeje się bufor 1000l?
Czas potrzebny do nagrzania bufora o pojemności 1000 litrów zależy od mocy źródła ciepła z którego jest ogrzewany oraz temperatury wody w buforze przed nagrzaniem.
Jako przykład, dla źródła ciepła o mocy 10 kW czas nagrzewania bufora 1000 litrów od temperatury wejściowej 10°C do 60°C wynosi około 5,5 godziny. Dla mocy źródła 20kW czas ten skraca się do około 2,5 godziny.
Przy takim samym kotle 20kW kiedy woda w zbiorniku ma koło 21 stopni, to podgrzanie do temperatury 60 stopni trwa kilkadziesiąt minut krócej.
Warto jednak pamiętać, że czas ten może się różnić, być dłuższy lub krótszy. Wpływa na to wiele innych czynników takich jak moc urządzenia podgrzewającego wodę, kaloryczność opału, temperatura zadana kotła, czynniki zewnętrzne, pogodowe itd.
Bufor to urządzenie które WARTO mieć w swoim domu na wyposażeniu kotłowni.
Koszty mimo, że większe na początku, zwracają się.
Coraz większa ilość klientów decyduje się na zastosowanie grzałek w komplecie z buforem nawet w niewielkich domach, by niezależnie oraz ekonomicznie korzystać z ogrzewania.
Potrzebujesz doradztwa w zakresie doboru buforów oraz grzałek? Skorzystaj z KONTAKTU - zapytaj naszych doradców.