Dekoracja ścian przy pomocy tapet z włókna szklanego
Tapety z włókna szklanego zagwarantują solidność na wiele lat. Jednak wysoka odporność na uszkodzenia, wilgoć oraz ogień idzie w parze z wysoka ceną. Dzięki specjalnemu układaniu się nitek włókna szklanego. Wygląda jakby była wykonana z tkaniny.
1. Zastosowanie i właściwości
Jest odporna na wiele czynników, jak np. wilgoć, zmienna temperatura czy wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu można ją układać w salonie, sypialni, kuchni czy łazience. Doskonale sprawdzi się w miejscach, w których tradycyjna tapeta papierowa zawodzi. Prócz najczęściej spotykanych wzorów przypominających tkaninę, można spotkać również gładkie wersje tapety.
Warto zapamiętać, że tapety z włókna szklanego nie trzeba układać jedynie na ścianach. Doskonale sprawdzą się również na suficie. Często są również wykorzystywane do zamaskowywania pęknięć czy nierówności oraz do wzmacniania ścianek z karton-gipsu.
2. Cena tapety z włókna szklanego
Zazwyczaj jest to koszt od 4 do 10 zł za metr bieżący. Cena uzależniona jest również od wzornictwa.
3. Montaż
Tapeta z włókna szklanego: montaż
Jak każdy inny rodzaj tapety, modele z włókna szklanego należy przymocować do ściany odpowiednim klejem. Jednak w przeciwieństwie np. do tapet papierowych klej nanosi się na ścianę, a nie na bryty tapety – i dopiero wtedy trzeba je przyklejać. Warto pamiętać, by użyć odpowiedniego kleju (do tapet ciężkich). Najlepiej rozprowadzić go pędzlem lub wałkiem malarskim, zwracając uwagę na to, by powstała cienka, jednolita warstwa. Następnie przyklejamy bryty tapety „na styk”, czyli bez żadnych odstępów.
Tapety z włókna szklanego – podczas montażu – mogą podrażniać dłonie, skórę i oczy (zwłaszcza gdy je przycinamy i powstaje pył). Róbmy więc wszystko w rękawicach, okularach ochronnych oraz maseczce przeciwpyłowej. Po przyklejeniu tapeta schnie zwykle około 24 godzin. Po tym czasie warto na jej powierzchni rozprowadzić kolejną warstwę kleju, która ograniczy dopływ wilgoci i odpowiednio zagruntuję tapetę pod farbę.
Uwaga: tapeta z włókna szklanego jest bardzo trudna do usunięcia i może odchodzić razem z tynkiem. Dlatego dobrze się zastanówmy, gdzie ją położyć! Zmiana koncepcji wystroju może bowiem prowadzić do nieplanowanego remontu.