Jak samodzielnie wytapetować pokój?
Zastanawiasz się jak samodzielnie wytapetować pokój i czy sobie z tym poradzisz? Spieszymy z pomocą! Potrzebujesz kilku godzin wolnego czasu, dużo chęci i podstawową wiedzę, którą zyskasz dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi. Sprawdź kilka kroków do pięknie i precyzyjnie wytapetowanego pokoju.
Tapetowanie ścian krok po kroku
Tapetowanie ścian jest niezwykle wymagającym zadaniem, które jednocześnie opanować może każdy. Jak zaraz się przekonasz najdłuższy jest sam proces przygotowania podłoża i materiałów do przyklejenia tapety. Jeżeli uzbroisz się w cierpliwość, a wykonanie twojej pracy będzie staranne, możesz liczyć na spektakularny efekt. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak powinno przebiegać tapetowanie ścian krok po kroku i jak zrobić to samodzielnie. Warto wyposażyć się w stół do tapetowania.
Pomiary
Zanim kupisz wymarzoną tapetę, musisz dokładnie wiedzieć, ile jej potrzebujesz. W tym celu wykonaj pomiary i ustal: długość i wysokość ścian w pomieszczeniu, szerokość wnętrza, całkowitą długość ścian oraz długość i szerokość rolki tapety. Suma długości i szerokości pomieszczenia oraz wynik mnożenia przez dwa, da długość całkowitą ścian w danym pomieszczeniu. Precyzyjne pomiary są pierwszym krokiem do sukcesu. Pamiętaj o tym, aby zakupić nieco więcej tapety, niż potrzebujesz, aby nie martwić się w czasie pracy, że może jej zabraknąć.
Przygotowanie podłoża
Zanim rozpoczniesz proces samodzielnego tapetowania ścian w pokoju, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Podłoże, na którym ma znaleźć się tapeta, koniecznie musi być czyste, suche i gładkie. Możesz użyć taśmy samoprzylepnej w celu sprawdzenia spójności podłoża. Jeżeli tynk się kruszy, ścianę należy nasączyć preparatem zespalającym. Sprawdź także nasiąkliwość podłoża, przykładając do niego mokrą gąbkę. Jeśli na ścianie pozostanie plama, musisz ją zagruntować. Przed tapetowaniem powinieneś również pamiętać o uzupełnieniu ubytków w ścianie – tych mniejszych za pomocą masy szpachlowej, a większych przy użyciu zaprawy wyrównującej. Tak przygotowane podłoże umyj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła malarskiego, a pomieszczenie dokładnie wywietrz.
Nałożenie kleju
Prawidłowe nałożenie kleju to bardzo ważna czynność podczas tapetowania ścian, dlatego najpierw wyznacz długość pasów tapety i wytnij je. Pamiętaj o zachowaniu 5-10 centymetrów zapasu. Następnie wyznacz na ścianie pionowe linie, wzdłuż których będziesz przyklejał kolejne pasy tapety. Po wykonaniu tych czynności możesz zabrać się za nakładanie kleju na tapetę. Dokładnie i w odpowiednich ilościach rozprowadź klej za pomocą szerokiego pędzla, a następnie odczekaj około 10 minut, aby tapeta nasiąkła od kleju.
Istnieją dwie metody nakładania kleju: na tapetę lub na ścianę. Papierowe, tekstylne, winylowe i jedwabne tapety posmaruj klejem, a te na fizelinowym podkładzie umieść na pokrytej wcześniej klejem ścianie. Wybierz odpowiednią metodę do rodzaju tapety, którą ozdobisz swoje pomieszczenie.
Tapetowanie ścian
W końcu przyszedł czas na tapetowanie ścian, które zawsze zaczynamy od drzwi, otworów okiennych lub jednego z rogów pomieszczenia. Nakładaj tapetę powoli pasmo po paśmie, zawsze od góry do dołu. Po przyklejeniu pasma dociśnij starannie tapetę do ściany i przy pomocy gąbki lub wałka, ruchami – od środka do brzegów – dokładnie usuń spod okładziny wszystkie pęcherzyki powietrza. Na koniec, odetnij nadmiar tapety, przy syficie i podłodze.
Wszystko wygląda świetnie? Pasy nie nachodzą na siebie, ani nie mają zbyt dużych odstępów? Jeśli tak, to znaczy, że zadanie zostało doskonale wykonane, a fakt, że zrobione samodzielnie – powinien cieszyć szczególnie.
Najtrudniejsze miejsca do tapetowania ścian
-
sufit,
-
kontakty,
-
narożniki,
-
wnęki drzwiowe.