Montaż lub wymiana grzałki w grzejniku łazienkowym staje się jedną z podstawowych czynności która może przydarzyć się podczas eksploatacji grzejnika. W tym artykule postaramy się omówić kilka najczęstszych pytań dotyczących procesu wymiany, krok po kroku.
1.) Grzałka w grzejniku łazienkowym - co to?
Grzałka jest elementem dzięki któremu woda krążąca w grzejniku jest podgrzewana by uzyskać ciepło w łazience. Grzałka umieszczona jest wewnątrz grzejnika i podłączona do instalacji elektrycznej lub gniazdka.
2.) Kiedy należy wymienić grzałkę w grzejniku łazienkowym?
Należy pamiętać, iż grzałka powinna być wymieniana kiedy spada jej wydajność lub kiedy przestała działać. Kiedy wystąpią problemy z grzałką najczęściej objawiają się nieprawidłowym podgrzewaniem wody, przegrzewaniem termostatu lub hałasami wydobywającymi się z grzejnika.
3.) Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany grzałki w grzejniku łazienkowym?
Do wymiany grzałki w grzejniku łazienkowym będą potrzebne narzędzia takie jak: śrubokręt, klucz płaski francuz, lub potocznie żabka, taśma izolacyjna, szczotka metalowa do ściągnięcia delikatnie powstałej warstwy korozji, smarowidło do gwintów oraz nowa grzałka.
4.) Jak przygotować się do wymiany grzałki w grzejniku łazienkowym?
Przed rozpoczęciem wymiany grzałki należy wyłączyć zasilanie elektryczne w miejscy prac oraz zamknąć zawory wody, aby uniknąć wycieku wody po demontażu grzałki. Następnie należy opróżnić grzejnik z wody która w nim się znajduje i usunąć odkręcając starą grzałkę.
5.) Jak wymienić grzałkę w grzejniku łazienkowym?
Aby wymienić grzałkę w grzejniku łazienkowym, należy postępować wpierw zgodnie z punktem powyżej. Następnie po wyjęciu elementu grzejnego należy sprawdzić jego stan, oraz miejsce montażu. Następnie należy zdemontować przewody elektryczne i odłączyć je od starej grzałki lub odpiąć z gniazdka jeśli są zespolone. WAŻNE by sprawdzić stan przewodów. Po tym kroku należy wyczyścić złogi rdzy jeśli są na gwincie oraz założyć nową grzałkę i podłączyć ją do przewodów elektrycznych zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku wątpliwości, należy skontaktować się z fachowcem lub serwisem.
Pamiętaj o zastosowaniu się do podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wykonywanych prac.
Zawsze mogą wystąpić jakieś problemy podczas prac. Od problemu z odkręceniem grzałki poprzez problemy ze szczelnością a kończąc na trudnych do zdiagnozowania problemów z instalacją grzewczą lub elektryczną. Wtedy należy do pomocy wezwać specjalistę, by uniknąć późniejszych problemów i nie popełnić błędów.