Jaką wybrać piłę łańcuchową?
Jeśli potrzebujemy odpowiednie urządzenie do pracy z drewnem, idealnym rozwiązaniem będzie zakup piły łańcuchowej. Pilarka jest w stanie skrócić mnóstwo czynności. Precyzyjne i skomplikowane cięcia nie będą już kłopotem. Jednak żeby takie urządzenie odpowiednio nam pomogło, należy prawidłowo dostosować zakup do naszych potrzeb i możliwości.
Dzięki pilarce jesteśmy w stanie ściąć drzewo, przygotować drewno na opał, przyciąć gałęzie czy krzaki. Należy pamiętać o tym, że na rynku jest wiele pił, które różnią się między sobą budową oraz możliwościami. Pewnie częstym dylematem jest kwestia zakupu piły elektrycznej czy łańcuchowej. Najbardziej istotna decyzją będzie wybór silnika pilarki. Dobre jakościowo piły łańcuchowe są zazwyczaj wyposażone w silniki dwusuwowe, zasilane mieszanką benzyny i oleju. Tego typu urządzenia posiadają o wiele większą moc w porównaniu do urządzeń elektrycznych. Mają masywniejszą budowę, są solidniejsze i bardziej wytrzymałe, co wiąże się z szerszymi możliwościami wykorzystania. Kolejną, bardzo istotną zaletą jest brak ograniczeń spowodowanych długością kabla. Prócz wielu plusów taka pilarka ma również swoje minusy. Po pierwsze emisja szkodliwych splin do atmosfery, które wpływają na otaczające nas środowisko, po drugie wytwarzają o wiele więcej hałasu niż piły elektryczne przez co konieczne jest stosowanie ochronnych słuchawek. Kolejnym jej minusem jest waga, która może przekroczyć nawet 5 kilogramów. Nie można również zapominać o skomplikowanej budowie, która automatycznie podnosi cenę eksploatacji. Jeśli nie chcemy często oddawać piły do serwisu oraz jej naprawiać powinniśmy stosować odpowiednie benzyny oraz oleje, dzięki którym unikniemy niepotrzebnych awarii.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania pilarki spalinowej:
- Moc – podawana jest w koniach mechanicznych (KM). Moc zależy od przeznaczenia pilarki. Jeśli ma nam posłużyć do przycinania gałęzi lub niewielkiego nacinania drewna, to w zupełności wystarczy nam taka o mocy do 2,5 KM. W przypadku wycinki średnich drzew, przygotowywania opału, desek czy różnych konstrukcji, taka piła powinna posiadać moc z przedziału od 2,5 do ok. 5 KM. Bardziej profesjonalne prace wymagają silniejszego sprzętu, dlatego wtedy należy wybrać piłę o mocy powyżej 5KM.
- Pojemność silnika – warto zapamiętać, że im większa pojemność, tym cięższe prace można wykonywać. Większa pojemność to również spore wydatki ponieważ potrzebna jest odpowiednia ilość benzyny i oleju. Powinno się odpowiednio zrównoważyć moc silnika, aby nie była zbyt niska ponieważ zaplanowane prace mogą zając nam za dużo czasu, ani zbyt wysoka przez co spalanie będzie nieadekwatne do naszych potrzeb.
- Długość prowadnicy – jest to element, na którym został umieszczony łańcuch piły. Im jest dłuższa, tym większe są możliwości piły. Najkrótsza prowadnica w urządzeniach spalinowych ma długość ok. 30-35 cm, w zupełności wystarczy do wykonywania najprostszych prac. Jeśli jednak mamy zamiar ciąć drzewa w lesie, to prowadnica powinna mieć długość od 40 do 45 cm. Najcięższe pracy mogą potrzebować prowadnicy o długości od 50 do 100 cm.
- Waga – najsłabsze piły ważą poniżej 4 kg. Piły do cięższych prac mogą ważyć od 5 do 10 kg.
- Poziom generowanego hałasu – spalinowy silnik generuje zazwyczaj hałas powyżej 110 dB.
- Funkcje i wyposażenie dodatkowe – piły posiadają wiele systemów ułatwiających pracę. Ułatwianie rozruchu urządzenia i napinania łańcucha, hamulec bezpieczeństwa, system oczyszczania spalin oraz minimalizacji drgań. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również piła łańcuchowa na wysięgniku, która ułatwi podcinanie gałęzi.
Dobrym wyborem będzie również zdecydowanie się na łańcuchową piłę elektryczną. Ich największą zaletą jest brak spalin i wysokiego poziomu hałasu – czyli tego co obecne jest przy użytkowaniu pił spalinowych. Dodatkowo ich ewentualna naprawa nie będzie tak uporczywa i kosztowna. Praca z wykorzystaniem piły elektrycznej jest zdecydowanie łatwiejsza ponieważ są one lżejsze oraz nie emitują tak mocnych drgań. Dzięki takim urządzeniom łatwo będzie wykonywać precyzyjne czynności. Piły elektryczne nie posiadają zbyt wielu zalet. Głównym ich ograniczeniem jest kabel, który należy podłączyć do zasilania sieciowego, przez co możemy ją jedynie wykorzystać w pracach przy domu. Posiadając pilarkę elektryczną możemy zapomnieć o wycinaniu solidnych rozmiarów drzew. Wyjściem z trudnej sytuacji może okazać się piła łańcuchowa akumulatorowa. Dzięki niej zyskujemy mobilność. Trzeba brać jednak pod uwagę, że te pilarki są bardzo słabe, a sam akumulator nie dość, że jest bardzo ciężki to bardzo długo się ładuje. Ich czas pracy bez konieczności ładowania wynosi godzinę.
Na co zwrócić szczególna uwagę podczas wybierania pilarki elektrycznej:
- Moc – podawana jest w kilowatach (kW) lub w watach (W). Do wykonywania najprostszych prac wystarczy piła o mocy nie większej niż 1,2 kW. Przy bardziej skomplikowanych pracach lepiej sprawdzą się piły z mocą od 1,5 kW do 2,4 kW.
- Zasilanie – większość modeli pil elektrycznych zasilana jest napięciem równym 230-240 V.
- Długość prowadnicy – im prowadnica jest dłuższa tym więcej można zrobić. Najkrótsze urządzenia wyposażone są w prowadnicę o długości od 15 do 20 cm, silniejsze typy od 30 do 40,6 cm.
- Waga – zazwyczaj nie przekracza 5 kg.
- Poziom hałasu – maksymalne wartości oscylują w granicach 100 dB.
- Funkcje i wyposażenie dodatkowe – prócz tego co posiadają pilarki spalinowe, w ofertach pił elektrycznych można się również spotkać z blokadą gazu oraz ostrzałką do łańcucha.