Jakie krzesło obrotowe wybrać?
Większość ludzi pracuje w pozycji siedzącej i nie za często wstają od biurka. Takie środowisko jednak nie jest dla nas naturalne. Jesteśmy zdecydowanie istotami mobilnymi, które są przystosowane do ciągłego ruchu. Żeby uniknąć problemów z kręgosłupem oraz innych schorzeń warto jest wybrać krzesła obrotowe.
Rodzaje krzeseł obrotowych:
- krzesło do pracy – najważniejsze żeby było wygodne oraz maksymalnie regulowane. Obowiązkowo musi być wyposażone w wysokie, sięgające ponad łopatki oparcie, podłokietniki, uwypuklenie umieszczone na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa. Oczywiste jest, że takie krzesła powinny mieć wytrzymałą bazę, pięcioramienną podstawę z kółkami, które będą odpowiednio dopasowane do rodzaju powierzchni. Użytkownicy najbardziej chwalą sobie siedziska oraz oparcia, które są wypełnione pianką. Kobiety w ciąży oraz osoby ze schorzeniami kręgosłupa powinny zakupić krzesło obrotowe medyczne.
Różnice między krzesłami obrotowymi, a fotelami obrotowymi: fotele obrotowe, które są również nazywane menadżerskimi lub gabinetowymi, są projektowane w taki sposób, żeby użytkownik odczuwał maksymalny komfort. Miękkie wypełnienia oraz skórzane obicia mają sprawić żeby siedzenie w takich fotelach było przyjemne i wygodne. Takie fotele jednak mają swoje minusy. Największym problemem jest brak możliwości regulacji ponieważ siedzisko bywa na stałe połączone z oparciem. Jeśli wiele godzin spędzamy za biurkiem to nie powinniśmy kupować takiego fotela.
Jeśli mamy zamiar kupić krzesło, na którym jedynie okazjonalnie będziemy siedzieć, to możemy sobie pozwolić na dużą swobodę wyboru.
- krzesło dla dziecka – najważniejsze żeby pamiętać o prawidłowym podparciu kręgosłupa, które u dziecka dopiero się rozwija. Krzesło obrotowe dla najmłodszych ale również dla starszych nastolatków powinno mieć regulowane siedzisko, oparcie, łokietniki oraz wysokość. Dla bezpieczeństwa takie krzesło powinno posiadać samohamowane kółka. Sklepy maja szerokie oferty jeśli chodzi o kolory czy wzory krzeseł, więc z pewnością każde dziecko cos dla siebie znajdzie.
Kształt i budowa
Kłamstwem jest, że podczas siedzenia nasze mięśnie nie pracują. Zła pozycja zwiększa napięcie, przez co można nabawić się różnych schorzeń kręgosłupa czy mięśni oraz problemów z krążeniem, żylaków oraz bólu głowy. Ergonomiczne krzesło obrotowe – czyli dobrze dopasowane, pozwoli kręgosłupowi przyjąć pozycję litery „S” oraz zapewni dobre podparcie.
Dobry model krzesła powinien mieć:
- regulowana wysokość oparcia
- regulowane odchylenie oparcia
- regulowany profil oparcia
- regulowana wysokość siedziska
- regulowana głębokość siedziska
- regulowany zagłówek
- regulowana szerokość siedziska
- regulowane podłokietniki
- mechanizm synchro
Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowszych i ciekawszych wzorów. Nie chodzi tylko o idealne dopasowanie do sylwetki ale również o wpasowanie się w gusta użytkowników.