Kanalizacja grawitacyjna
Kanalizacja grawitacyjna to system kanalizacji, w którym jak sama nazwa wskazuje przepływ ścieków odbywa się dzięki sile grawitacji. Dzięki zasadzie działania opartej na prawach fizyki, system kanalizacji grawitacyjnej uznawany jest jako instalacja najmniej awaryjna. W odróżnieniu od kanalizacji ciśnieniowej, tutaj nie używa się żadnych urządzeń pompujących.
Należy jednak pamiętać, że aby odprowadzanie ścieków przez kanalizację grawitacyjną było możliwe, potrzebny jest do tego przede wszystkim odpowiedni teren. W szczególności są wymagane spadki terenu. Najlepiej, jeśli spadek terenu występuje naturalnie, zwrócony w kierunku oczyszczalni ścieków. Kanalizacja grawitacyjna zatem świetnie poradzi sobie z odprowadzeniem wód opadowych, ścieków deszczowych czy ścieków bytowych.
Kanalizacja grawitacyjna - zasada działania
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie techniczne do budowy instalacji grawitacyjnej. Należy uwzględnić odpowiednie spadki na danym terenie i zainstalować rury o odpowiedniej średnicy. Trzeba również zastosować odpowiednie napowietrzenie instalacji. Z każdego z urządzeń sanitarnych, ścieki za pośrednictwem podejść, trafiają do pionów kanalizacyjnych, a następnie do przewodów odpływowych poziomych. Do odbiornika (sieć kanalizacji zbiorczej, szambo, przydomowa oczyszczalnia ścieków) kieruje je przewód odpływowy główny. Błędy popełnione na etapie planowania i budowy kanalizacji grawitacyjnej, będą skutkować tym, że nasza kanalizacja może się zapychać, głośno pracować i będziemy zmagać się z nieprzyjemnym zapachem.
Szczelność instalacji grawitacyjnej zapewniają wykorzystane rury kanalizacyjne, które najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen (PP) lub chlorek winylu (PVC). Montaż rur z tworzywa sztucznego o odpowiednich średnicach (rur PP lub rur PVC) gwarantuje instalacji trwałość, odporność i przede wszystkim prawidłowy spływ ścieków do szamba lub oczyszczalni.
Podział kanalizacji grawitacyjnej
Grawitacyjne instalacje kanalizacyjne możemy podzielić ze względu na to czy ścieki w trakcie odprowadzania są segregowane i tak wyróżniamy:
-
kanalizacja ogólnospławna
W kanalizacji ogólnospławnej transport ścieków następuje jedną, wspólną siecią kanałów. W tym systemie ścieki opadowe i ścieki sanitarne jednym przewodem trafiają do oczyszczalni ścieków. W węzłach znajdujących się najbliżej odbiornika (np. rzeki lub zbiorników retencyjnych) montuje się przelewy burzowe, tzw. burzowce. W momencie dużych opadów lub roztopów, burzowce odprowadzają mieszankę rozcieńczonych ścieków i nadmiar wód opadowych bezpośrednio do płynącego cieku.
-
kanalizacja rozdzielcza
W systemie kanalizacji rozdzielczej, ścieki opadowe są oczyszczane w separatorach z zanieczyszczeń, a następnie odprowadzane bezpośrednio do odbiornika, a ścieki bytowe i ścieki przemysłowe transportowane są do oczyszczalni.
-
kanalizacja półrozdzielcza
W kanalizacji półrozdzielczej na rurociągach odpowiedzialnych za odprowadzanie ścieków opadowych do odbiornika, montuje się separatory. Zadaniem separatorów jest przekierowanie największych zanieczyszczeń do sieci przepływu ścieków zarówno bytowych, jak i przemysłowych, skąd trafiają do oczyszczalni ścieków.
-
kanalizacja małośrednicowa
Kanalizacja małośrednicowa to instalacja z zamontowanym osadnikiem gnilnym. W osadniku ścieki zostają wstępnie oczyszczone i kolejno trafiają do sieci kanalizacji grawitacyjnej, skąd odprowadzane są do oczyszczalni ścieków.
Jaką kanalizację grawitacyjną wybrać?
Przede wszystkim należy pamiętać, że kanalizacja grawitacyjna stosowana jest w miejscach, gdzie mamy wyraźny spadek terenu w kierunku oczyszczalni ścieków. Kolejnym ważnym elementem jest dobór rur do pionów kanalizacyjnych o odpowiednich średnicach. Prawidłowo zamontowana kanalizacja grawitacyjna będzie nam bezawaryjnie służyć do odprowadzania ścieków. Niezbędne produkty, dzięki którym stworzysz kompletną kanalizację grawitacyjną, są dostępne w naszym sklepie MateoMarket.pl. Posiadamy wszystkie elementy, od najmniejszej złączki do najdłuższych rur.
W sprzedaży mamy rury kanalizacyjne i akcesoria do kanalizacji grawitacyjnej od renomowanych producentów: FUNKE, HL, KACZMAREK, KARMAT, TYCNER, WAVIN
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące kanalizacji grawitacyjnej, zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi specjaliści z przyjemnością pomogą Ci w wyborze wszystkich niezbędnych produktów.