Kanały i kształtki wentylacyjne
Zgodnie z polską normą budowlaną każdy budynek musi posiadać system wentylacji. Może mieć on charakter mechaniczny, grawitacyjny lub hybrydowy. Jednym z jego niezbędnych elementów są kanały wentylacyjne, które umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym. Niezależnie od tego, na jaki typ wentylacji się zdecydujemy, wybór odpowiednich kanałów i kształtek wentylacyjnych ma ogromne znaczenie dla efektywności pracy całego systemu. W zależności od zastosowanego projektu możemy zamontować kanały wentylacyjne w posadzce lub w ścianie. To pierwsze rozwiązanie będzie miało jednak zastosowanie głównie w przypadku wentylacji mechanicznej.
Kanały wentylacyjne
Na rynku wyróżniamy kanały wentylacyjne płaskie, prostokątne, okrągłe oraz owalne. Niektóre firmy decydują się także na podział przewodów wentylacyjnych na sztywne i elastyczne. Stosunkowo największą popularnością cieszą się kanały okrągłe. Dzieje się tak głównie dlatego, iż są one łatwe w eksploatacji i montażu. Nie wymagają one także aż tak dużej ilości materiału wentylacyjnego, choć w projekcie potrzebują one więcej miejsca. Instalacja wentylacyjna zwykle skonstruowana jest z kanałów sztywnych - elementy elastyczne wykorzystuje się tylko przy tworzeniu odejść od kanałów głównych. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są przewody, bowiem to od tego w znacznym stopniu zależy żywotność całego systemu oraz łatwość jego czyszczenia.
Kształtki wentylacyjne
Kolejnym elementem niezbędnym przy projektowaniu i zakładaniu wentylacji w naszym domu są kształtki, które umożliwiają zmianę kierunku prowadzenia kanałów oraz pozostałe akcesoria tworzące całość systemu. W naszej ofercie znajdziecie różnego rodzaju kolana, trójniki mufy, redukcje, jak również systemy mocujące, obejmy czy czerpnie powietrza. Dostępne są elementy zarówno ceramiczne, jak i stalowe. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy system ma być wykorzystywany w domu jednorodzinnym, bloku mieszkalnym czy biurze - jego konstrukcja powinna być dobrze przemyślana, zwłaszcza jeśli ma ona być oparta na systemie grawitacyjnym. Tylko dobrze zaprojektowana klimatyzacja spełnia swoją funkcję, odprowadzając z wnętrza budynku wilgoć i “brudne powietrze”.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego do budowania kominów i przewodów wentylacyjnych wykorzystuje się m.in. kształtki wentylacyjne ceramiczne, które nazywane są także pustakami wentylacyjnymi. Tego typu kształtki są niezwykle lekkie i łatwe w montażu. Są one bowiem murowane na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną. Kształtki wentylacyjne prostokątne wykorzystuje się natomiast w instalacjach nisko- i średniociśnieniowych. Często są one wykonane z blachy ocynkowanej zgodnie z najwyższymi europejskimi normami. Moduły te są szczelne i niezwykle wytrzymałe. Mogą być one wykorzystywane do stworzenia profesjonalnych wyciągów kuchennych.