Znaczenie obciążeń oraz klasy - podział.
Na rynku większość producentów którzy zajmują się produkcją odwodnień liniowych, wpustów, rewizji tych tworzywowych oraz tych metalowych, podają dla klientów w parametrach technicznych coś takiego, co nazywa się klasą obciążenia.
W związku z zastosowaniem różnych klas jest podział który mówi o tym gdzie i w jakich sytuacjach powinny zostać zastosowane dane odwodnienia w danych klasach.
Norma jest podawana w oparciu o PN-EN 1433.
Parametr ten jest niezbędny do prawidłowego wyboru oraz prawidłowego doboru elementu odwodnienia do danej instalacji.
W trakcie prac projektowych, przeróbek, lub dodawania kolejnych elementów trzeba dobrać odpowiedni rodzaj, wielkość oraz obciążenie jakie będzie przenosił dany element montowany w instalacji.
Ciężar który będzie naciskał na dany element, podaje się w klasach obciążenia od A do F. Parametrem dodatkowym jest podanie kN (kiloniuton).
Jakie rodzaje i klasy obciążeń - znaczenie.
KLASA A15 - to oznaczenie klienci naszego sklepu powinni zauważyć przy produktach których obszarem zastosowania najczęściej są zwykłe piesze ciągi komunikacyjne, drogi przystosowane do jazdy rowerem, miejsca na terenach zielonych takich jak wszelkiego rodzaju łąki, parki, skwery, fontanny, obszary wokoło domu. Dodatkowo w oparciu o normy zastosowanie tej klasy obciążenia można użyć podczas projektowania wjazdów do garaży lub domowych podjazdów dla samochodów. Ogólnie stosowane do obciążenia 1,5 tony.
KLASA B125- kiedy potrzebujemy zastosować wpust, rewizję, odwodnienie o klasie i parametrze użytkowania wyższym niż do zwykłego ruchu pieszego, wtedy powinniśmy zastosować wpust oznaczeniu B125. Tę klasę najlepiej montować w takich miejscach jak obszary gdzie ruch pieszy jest zdecydowanie większy, tereny po których poruszają się tylko samochody osobowe, tak jak parkingi oraz wnętrza garaży, pamiętając że ciężar poruszającego się po tym elemencie obciążenia nie powinien być większy niż 12,5 t.
KLASA C-250 - elementy oznaczone tym parametrem, powinny być stosowane podczas montażu w takich miejscach jak chodniki, pobocza, miejsca w których poruszają się lekkie samochody ciężarowe, lub samochody dostawcze. Oczywiście nie mówimy tutaj o dużych samochodach typu tir z naczepą. Najlepiej aby takie odwodnienia oraz rewizję i inne elementy montować w oparciu o specyfikację producenta. W przypadku odwodnienia zazwyczaj nie więcej niż 0,5 m w stronę jezdni. Obciążenie nie większe niż 25 ton.
KLASA D-400 - oznaczenia te mówią o tym iż elementy odwodnieniowe wytrzymują większe obciążenie. Produkty w tej klasie to produkty które montowane są w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu, takim jak ulice, ciągi komunikacyjne, duże place, parkingi z uwzględnieniem samochodów ciężarowych. Materiały z których wykonywane są produkty są zdecydowanie bardziej wytrzymałe odporne na duży nacisk oraz częstotliwość poruszających się po nich obiektów, pojazdów. Zwane potocznie są odwodnieniami ciężkimi. Obciążenie do 40 ton.
KLASA E-600 - kolejnymi produktami które posiadają jeszcze większą wytrzymałość są produkty do 600 kN. Produkty te montuje się najczęściej w obszarach o zdecydowanie dużym natężeniu oraz obszarach które poddane są dużym obciążeniom. Najczęściej swoje miejsce znajdują w strefach przemysłowych, obszarach produkcyjnych oraz miejscach gdzie obciążenie wynosi ponad 60 ton.
Istnieją na rynku także odwodnienia wpusty oraz rewizję z oznaczeniem F-900. To największe stosowane i skatalogowane oraz klasyfikowane obciążenie, które swoje zastosowanie znajduje w miejscach o specjalnym przeznaczeniu. Są to takie miejsca jak lotniska, na nich znajdujące się drogi kołowania w tym pasy startowe, oraz specjalne miejsca postojowe dla ciężkich samolotów bojowych, tych transportujących towary oraz popularnych samolotów pasażerskich.
Jak widać, warto wiedzieć jakie klasy obciążenia są nam konieczne, i zdecydowanie stosować te które należy w danym miejscu umieścić. Nie powinno się stosować produktów o klasach mniejszych niż te które przewidział producent bądź architekt planując i gospodarując miejsce ich przeznaczenia.