Klimatyzacja w miejscu pracy
Statystyki podają, że w pomieszczeniach spędzamy ok. 80 % swojego życia. Dlatego niezmiernie istotny jest panujący klimat panujący w tych miejscach, a szczególnie w pracy. Dobre samopoczucie oraz zdrowie nie są jedynie wynikiem odpowiedniego trybu życia ale również klimatu, np. w miejscu pracy. Powodem złej jakości powietrza w pomieszczeniach jest nie tylko, np. dym z papierosa ale same budynki. Źródła zanieczyszczeń powietrza można podzielić na dwa rodzaje:
- Zewnętrzne – np. pojazdy mechaniczne czy powietrze atmosferyczne,
- Wewnętrzne – materiały konstrukcyjne budynków (farby, kleje), wyposażenie budynków, działalność ludzi (przygotowywanie potraw).
Należy pamiętać, że nie można gwałtownie obniżać temperatury ponieważ może to zaszkodzić naszemu zdrowiu. Różnica temperatur między pomieszczeniem, a otoczeniem nie powinna być większa niż 7 stopni. Dbając o pracowników warto polepszyć warunki i komfort pracy. Dlatego najlepiej korzystać z najnowszych rozwiązań wentylacyjnych i chłodniczych. Poprawę jakości powietrza z pewnością zapewnią odpowiednie wentylatory w pomieszczeniu.
Jak zapewnić optymalną wentylację pomieszczenia?
Zadanie klimatyzacji jest bardzo proste. Usunięcie z pomieszczeń zużytego powietrza i wprowadzenie świeżego. Istotną rolą jest również utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Wyróżnić można cztery rodzaje wentylacji:
- Grawitacyjna,
- Mechaniczna wywiewna,
- Nawiewowo-wywiewna.
Wentylacja – stały dopływ świeżego powietrza.
Dzięki wentylatorom cyrkulacja powietrza wewnątrz pomieszczenia przepływa poprawnie, co zdecydowanie poprawia komfort pracy.
Wentylatory stropowe.
Warsztaty, biura czy zakłady produkcyjne wyposażane są w wentylatory stropowe, które są wsparciem dla systemów klimatyzacyjnych. Ruch powietrza sprawia, że eliminują pleśń, kurz oraz zmniejszają poziom wilgoci.
Wentylatory przenośne do biur.
Wentylator to urządzenie tłoczące powietrze, które powoduje odparowanie potu z jednoczesnym obniżeniem temperatury. Do małych biur najlepiej będą się nadawały wentylatory przenośne podłogowe, kolumnowe, nabiurkowe lub wiszące. Dla osób pracujących umysłowo najważniejszy będzie niski poziom hałasu. Urządzenie może wytwarzać delikatny powiew ale również silna bryzę. Posiada trzy stopnie prędkości.
Profesjonalne wentylatory i dmuchawy przenośne.
W warsztatach czy halach produkcyjnych najbardziej przydatne są przenośne wentylatory na kółkach, dzięki którym w łatwy sposób można je przenieść z miejsca na miejsce. W pomieszczeniach przemysłowych stosowane są profesjonalne dmuchawy mobilne. W danych technicznych dmuchaw można znaleźć informację na temat maksymalnego ciśnienia powietrza oraz rodzaju przepływu powietrza (nadmuch lub ssanie).
Klimatyzacja w biurach i sklepach – od kasetony do biocoolera.
W biurach lub pomieszczeniach, są podwieszane sufity warto instalować klimatyzatory kasetonowe, które nie będą zajmowały dodatkowego miejsca na ścianie czy podłodze. Jednostki wewnętrzne nie przeszkadzają w pracy ponieważ same pracują bardzo cicho. Do wyboru są konstrukcje z nawiewem jedno-, dwu-, lub czterokierunkowym. Dwukierunkowe urządzenia stosowane są w długich pomieszczeniach. Natomiast czterokierunkowe systemy rozprowadzają schłodzone powietrze dookólnie. Najbardziej zaawansowane systemu mają czujniki, które same mierzą temperaturę i kierują strumień w taki sposób, żeby rozkład powietrza był równomierny. Najlepsze modele posiadają wbudowany jonizor powietrza, który eliminuje z powietrza bakterie, wirusy, roztocza pleśnie oraz alergeny.
Monoklimatyzatory
Najczęściej stosowane są w centrach handlowych, hotelach czy muzeach. Nie posiadają jednostki zewnętrznej co pozwala na klimatyzowanie pomieszczenia w miejscach, gdzie zbudowanie całego systemu nie jest możliwe. Monoklimatyzatory są połączeniem jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz montowane przy suficie lub podłodze.
Mobilne klimatyzatory.
Tego typu klimatyzatory posiadają jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną w jednej obudowie. Dodatkowo kółka pozwalają na łatwe ich przemieszczanie. Bardzo przydatne do biur z czasową lokalizacją. Istotna jest dostępność do okna lub drzwi, przez które będzie mogło ucieka ciepłe powietrze przez rurę z klimatyzatora. Podobnie jak z urządzeniami z jednym kanałem powietrznym gorące powietrze jest usuwane na zewnątrz za pomocą kanału wylotowego.
Ile mocy jest potrzebne do schłodzenia pomieszczenia?
Na każdy metr sześcienny pomieszczenia konieczne jest zapewnienie 30W mocy chłodzenia. Ta zasada pozwala na szybkie oszacowanie mocy chłodzenia.
Klimatyzery ewaporacyjne – do małych i dużych pomieszczeń.
Są to ekologiczne urządzenia, które umożliwiają wykorzystanie do chłodzenia zjawiska parowania wody. Klimatyzery chłodzą, oczyszczają tworząc komfortowy klimat.
Jak działa klimatyzer?
W obudowie ze szczelinami znajduje się: zbiornik na wodę, wkłady filtrujące, pompa wodna oraz wentylator promieniowy lub osiowy. W wentylatorze osiowym strumień powietrza jest zasysany i tłoczony wzdłuż osi silnika wentylatora. Natomiast w wentylatorach promieniowych strumień powietrza jest zasysany osiowo, a tłoczony promieniowo przez otwory w obudowie. Klimatyzery ewaporacyjne zatrzymują też wszelkie aerozole (zapachy, dym) znajdujące się w powietrzu. Tego typu klimatyzery można podzielić na dwa rodzaje:
- Przenośne
- Stacjonarne