Kolektory solarne
- 1
Kolektory słoneczne
W kolektorach słonecznych wyróżniamy dwa typy. Ogólnie pozyskiwanie energii słonecznej to proces który zaczyna się od absorbera który umieszczony jest w kolektorze słonecznym. Zbudowany z arkusza blachy najczęściej aluminiowej, która pokryta jest warstwą odpowiedzialną za pochłanianie promieniowania słonecznego.
Czynnik grzewczy zazwyczaj glikol, przepływa bezpośrednio przez wnętrze z zamontowanymi na stałe rurkami i krążąc w instalacji przenosi zebrane ciepło do wymiennika bądź bufora. Najważniejszym elementem składowym instalacji solarnej jest kolektor. Ważne by wybrać odpowiedni dla siebie.
Zasada działania kolektora jest prosta a ich praca wspomaga pracę zbiornika buforowego lub c.w.u.
Kolektor płaski
Wykorzystuje energię słoneczną głównie do przygotowania i podgrzania ciepłej wody i może być wykorzystywany do wspomagania ogrzewania podłogowego. Wyprodukowane w najnowszych dostępnych technologiach które oprócz dobrych parametrów technicznych dają możliwość prostego i estetycznego montażu będą doskonały wyborem. To ekonomiczne rozwiązanie z dostępną niską ceną dlatego kolektory płaskie są kolektorami najbardziej popularnymi wśród solarów słonecznych.
Dzięki dużej powierzchni przyśpieszą przygotowania ciepłej wody w gospodarstwie.
Od zewnątrz zabezpieczony jest najczęściej szybą wykonaną ze szkła hartowanego, teflonu lub przezroczystego tworzywa odpornego na temperaturę. Chroni ona kolektor przed czynnikami atmosferycznymi.
Ma on wprawdzie nieco niższą efektywność energetyczną i szybciej traci ciepło niż kolektor rurowy, ale niezaprzeczalną i najważniejszą jego zaletą jest dużo niższa cena.
Kolektory rurowe
To drugi rodzaj solarów. Są bardziej wydajne i idealne do wspomagania centralnego ogrzewania. Ogrzewanie wody także nie będzie dla nich wyzwaniem ponieważ odbieranie ciepła przebiega w nich zdecydowanie szybciej. Dzięki temu działają nawet w dni pochmurne, nawet w mniej słoneczne dni ich efektywność jest bardzo wydajna.
Solary słoneczne
W naszej firmie doradzimy czy kolektory próżniowe a może płaskie będą lepszym wyborem. Policzymy by powierzchnia kolektorów słonecznych była najkorzystniejsza a koszty instalacji były optymalne. Zainstalowane na dachu mogą być w ramach z aluminium lub stali. Posiadamy w naszym magazynie także sterowniki oraz inne elementy instalacji solarnych.
Posiadamy w ofercie kolektory płaskie, cieczowe, basenowe oraz próżniowe, do montowania poziomego i pionowego takich producentów jak WOLF, GALMET, KOSPEL czy VAILLANT.
Odpowiednio dobrany zestaw solarny zapewnia nawet 70% oszczędności na rachunkach za przy zużyciu ciepłej wody użytkowej przez większą część roku, a prawidłowo wykonana instalacja wyposażona w solary słoneczne z kolei jest praktycznie bezobsługowa i bezpieczna w użytkowaniu..
Ilość potrzebnych kolektorów jest uzależniona od kilku czynników, w tym od oczywiście od zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Optymalne pokrycie zapotrzebowania na ciepło do podgrzewania wody użytkowej powinno mieścić się w przedziale 55–60% rocznie.