Na co zwrócić uwagę podczas wybierania gniazd i włączników do domu
Gniazda i włączniki są częścią osprzętu elektroinstalacyjnego, który należy zamontować w momencie wykańczania przyłącza elektrycznego. Najistotniejsze podczas wybierania jest bezpieczeństwo, które dodatkowo powinno być potwierdzone atestami i certyfikatami. Bardzo ważny jest również rodzaj montażu, funkcjonalność oraz odpowiednie dopasowanie do danego pomieszczenia. Gniazdka montowane w domu powinny posiadać styk ochronny w postaci bolca lub dwóch styków, które są umieszczone po bokach. W przypadku montowania gniazdka w łazience, bardzo ważne jest zabezpieczenie przed zalaniem wodą w postaci klapki . Jeśli posiadamy dzieci najlepiej zainwestować w gniazdka, które posiadają osłonki torów prądowych. Dzięki takiemu zastosowaniu nasze pociechy będą chronione przed wsadzeniem, w miejsce przeznaczone dla wtyczki, przedmiotów typu drucik czy własny palec.
Na rynku jest obecnie wiele różnych modeli, które pozwolą na perfekcyjne dopasowanie do każdego wnętrza. Żeby wszystko dobrze do siebie pasowało warto zakupić jednolite gniazda i włączniki w całym domu, które podniosą walory wizualno-estetyczne.
- Osprzęt modułowy
Włączniki i gniazda modułowe do zabudowy w ramkach dają dużo możliwości. Skumulowane mogą w nich być wszelkie czujniki, regulatory, a nawet i radio. Można montować je zarówno w pionie oraz w poziomie.
- Trendy wzornicze
Obecne trendy ukierunkowane są na minimalizm oparty na ostrych liniach i kątach, które dodatkowo dają poczucie prostej formy. Jest też drugi trend, który skupia się na smukłym wykończeniu, które w niewielkim stopniu odstaje od powierzchni ściany.
W momencie jak już zdecydujemy się na daną serię warto zwrócić uwagę na jej dostępność oraz kolorystykę. Jeśli wybierzemy model, który nie należy do najpopularniejszych, musimy liczyć się z pewnym czasem oczekiwania. Najłatwiej dostępne oraz najbardziej popularne są kolory biały, ecru oraz szary. Do materiałów o wysokiej jakości należą: szkło, korian, marmur oraz drewno.
Ilość i rozkład gniazd oraz włączników uzależniona jest od indywidualnych potrzeb domownika. Łączniki do regulacji światła stosuje się od strony wewnętrznej pomieszczenia w niedalekim sąsiedztwie od drzwi od strony klamki i na wysokości ok. 1,5 m od podłogi. Na mniejszych wysokościach montuje się gniazda wtyczkowe, które dobrze prezentują się na wysokości ok. 0,30 m od podłogi.