Nagrzewnice elektryczne i promienniki – ogrzewanie i dogrzewanie pomieszczeń
W okresie jesienno-zimowym praca w magazynach, warsztatach czy halach może źle wpływać na zdrowie pracowników. W miejscach gdzie brak centralnego ogrzewania ale jest dostęp do prądu, dla podniesienia komfortu pracy oraz zwiększenia wydajności pracowników warto skorzystać z nadmuchowych nagrzewnic elektrycznych oraz promienników.
Nagrzewnice elektryczne – są przeznaczone głownie do użytku domowego, ogrzewania biur i warsztatów oraz do prac na budowie czy halach magazynowych. Po krótkim czasie od podłączenia do gniazdka elektrycznego 230V potrafią uzyskać wymaganą temperaturę. Brak spalin i nieprzyjemnych zapachów, cicha praca oraz 100% wydajności to kilka z głównych zalet nagrzewnic. Nie można zapomnieć o mobilności tych urządzeń. Dzięki poręcznym uchwytom i niewielkiej masie można je przenieść w dowolne miejsce.
Budowa nadmuchowych nagrzewnic elektrycznych – stosuje się w nich grzałki elektryczne o różnej mocy, które są źródłem ciepła. Zassane powietrze z zewnątrz jest wtłaczane do nagrzewnicy za pomocą napędzanego silnikiem elektrycznym wentylatora, który wymusza jego ruch wewnątrz urządzenia. Powietrze, które zostało pobrane trafia do komory grzewczej, w której ogrzane jest ciepłem generowanym przez elektryczne grzałki. W następnej kolejności ciepło oddawane jest do otoczenia przez wymuszoną konwekcję i promieniowanie. Najczęściej spotyka się nagrzewnice nadmuchowe o małej mocy z wentylatorem osiowym oraz nagrzewnice dużej mocy w kształcie rury, które wyposażone są w wentylator wytwarzający duże sprężenie powietrza, umożliwiający transportowanie ciepłego powietrza przewodami, które są do tego przeznaczone.
Ceramiczne ogrzewacze powietrza – jedynie czym konstrukcja nagrzewnic może różnić się od siebie, to grzałka. W odróżnieniu od tradycyjnych elementów grzejnych moc grzałki PTC nie jest proporcjonalna do kwadratu napięcia. Osiągnięcie dużej mocy grzewczej możliwe jest dzięki niskoomowej części charakterystyki. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta odporność grzałki PTC, a tym samym maleje moc. W ten właśnie sposób powstaje efekt samoregulacji.
Parametry nagrzewnic elektrycznych – do najważniejszych należą:
- Pobór mocy,
- Maksymalny pobór prądu,
- Regulowany zakres mocy,
- Wydajność,
- Przepływ powietrza,
- Średnica wentylatora,
- Poziom hałasu,
- Wymiary,
- Klasa ochrony.
Nagrzewnice elektryczne do dużych pomieszczeń – nagrzewnice wieszane na ścianę przeznaczone są głównie do ogrzewania, osuszania i wentylacji pomieszczeń, przy pracach budowlanych, ogrzewaniu obiektów przemysłowych, hal, magazynów, szklarni czy warsztatów samochodowych. Powieszone na ścianie lub pod sufitem pozwalają na lepsze rozprowadzenie ciepłego powietrza po pomieszczeniu.
Płytowe promienniki podczerwieni – z pewnością nietypową konstrukcję mają promienniki podczerwieni w postaci płyt grzewczych, które służą do osuszania powierzchni ścian. Istotne jest, że one nie nagrzewają powietrza, a jedynie ścianę. Najefektywniejszą moc osuszania można uzyskać jedynie w fazie płynnej, czyli kiedy wilgoć podąża za strumieniem wody. Warto zapamiętać, że płytowe promienniki podczerwieni nie zastąpią tradycyjnych osuszaczy powietrza.
Certyfikaty nagrzewnic i zasady bezpiecznego użytkowania – znak ENEC jest znakiem zastrzeżonym dla europejskiej certyfikacji niektórych wyrobów elektrycznych, który potwierdza, że wyroby z takim oznaczeniem spełniają wymagania właściwych norm europejskich. Podczas użytkowania nagrzewnic elektrycznych bardzo ważne jest żeby nie stanowiły zagrożenia dla życia, mienia lub środowiska. Gwarancją dla bezpieczeństwa jest certyfikat B. Urządzenia muszą unikać bezpośredniego kontaktu z wodą, nie należy zakrywać ich podczas pracy, nie stawiać w pobliżu firanek czy innych tekstyliów. Należy również unikać pomieszczeń z materiałami łatwopalnymi, np. benzyna, rozpuszczalniki lub farby.