Nie tylko koszenie - Wertykulatory, aeratory, glebogryzarki
Żeby trawnik był dobrze utrzymany, a trawa zdrowa i ładnie wyglądała, potrzebne jest regularne napowietrzanie oraz oczyszczanie z pozostałości po roślinach. Gęsty i piękny trawnik wymaga dużo pracy, jednak nie wystarczy tylko koszenie. Pielęgnację „dywanu” powinno rozpoczynać się w okresie jesienno-wiosennym, gdy rośliny budzą się do życia. Warto pamiętać, że wszelkie organiczne pozostałości rozkładają się i stają pokarmem dla grzybów i drobnoustrojów, które źle wpływają na żywe rośliny. Żeby woda, powietrze oraz światło mogły spokojnie docierać do gleby należy stosować zabiegi wertykulacji. Polega to na pionowym przecinaniu darni i usuwaniu martwych substancji organicznych. Taki zabieg powinno wykonywać się między marcem i kwietniem, a drugi raz późną jesienią. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie do wertykulacji. Po pierwsze należy stopniowo ścinać trawę do wysokości ok. 2cm. Po drugie, istotne jest usunięcie kamieni, gałęzi oraz wszelkich innych przeszkód, które mogłyby zniszczyć ostrza wertykulatora. Kolejnym krokiem jest podlanie trawy oraz poczekanie aż dokładnie wyschnie. Wertykulacja przypomina koszenie trawy.
- Konstrukcja wertykulatora
Wertykulator swoja konstrukcją przypomina kosiarkę. Korpus oparty na czterech kołach, sterowany jest uchwytem, na którym umieszczony został włącznik. Noże zostały umieszczone prostopadle w stosunku do powierzchni trawy na wspólnym wałku. Wertykulatory napędzane są silnikiem elektrycznym ale istnieją również wersje z silnikiem spalinowym. Wysokość pracy reguluje się przez zmianę położenia kółek lub centralną śrubę nastawczą. Kolejną cechą, która ukazuje podobieństwo do pchanych kosiarek jest fakt, że resztki roślin, liście czy gałązki wyrzucane są do tyłu lub zbierane do kosza.
- Aerator
Proces aeracji ma na celu napowietrzenie systemu korzeniowego trawy. Aerator działa na podobnej zasadzie co wertykulator. Nakłuwanie trawy odbywa się przy pomocy zestawu drutów umieszczonych na osi. Aeracje powinno wykonywać się znacznie częściej niż wertykulację. Napęd może być spalinowy lub elektryczny. Większe wersjie tych maszyn mogą mieć napęd kół jezdnych. W zależności do przeznaczenia oraz intensywności wykorzystywania pewnych elementów mogą być one wykonane z różnych materiałów.
- Uniwersalność, czyli dwa w jednym
Producenci w swoich ofertach posiadają również urządzenia, które łączą ze sobą pracę wertykulatora i aeratora. Jednak nie są one tak powszechne. Tak naprawdę jedyne co różni te dwa urządzenia to narzędzie robocze. Producenci dołączają do zestawów dwa typy wymiennych wałków. W zależności od tego jaką pracę chcemy wykonywać zakłada się wałek do aeracji lub wertykulacji.
- Sterowanie
W prostszych modelach włącznik umieszczony jest na uchwycie sterującym. Natomiast jeśli chodzi o większe maszyny spalinowe uruchamiane są najczęściej przy pomocy rozrusznika linkowego, tzw. szarpaka. Można się również spotkać z elektrycznym rozrusznikiem, który jest uruchamiany stacyjką z kluczykiem lub przyciskiem.
- Glebogryzarka
Jeśli chcemy mieć bujny trawnik z odpowiednio zasiana trawą należy go odpowiednio przekopać. Przy małych powierzchniach wystarczy szpadel. Jednak jeśli posiadamy większy areał to najlepszym rozwiązaniem będzie glebogryzarka. Urządzenie służy do spulchniania i wzruszania ziemi. Przy małym ogrodzie wystarczająca będzie taka bez napędu. Glebogryzarki napędzane silnikiem potrafią wzruszyć ziemie na niewielką głębokość Najważniejszą częścią tych maszyn niewątpliwie są widły do przekopywania ziemi. Umieszczone są na obracających się wokół własnej osi tarczach i mają kształt zakrzywionych noży. Najbardziej wydajne glebogryzarki posiadają silniki spalinowe o mocy od 5 do 6 KM. Podstawowe modele wyposażone są w jeden przedni bieg. Na rynku występują modele, których można regulować szerokość roboczą, co znacznie ułatwia nam odpowiednie dostosowanie do naszych zadań. Jeśli chodzi o kwestie użytkowe to warto zwrócić uwagę czy dane urządzenie posiada wsteczny bieg. Kolejny istotny parametr to głębokość robocza, która powinna być odpowiednio dostosowana do uprawianych roślin. Na koniec warto zwrócić uwagę do dodatkowe akcesoria. Wyposażeniem dodatkowym może być: kopaczka do warzyw, aerator, brona, wertykulator, grabie, a nawet pług do śniegu.