Opcje przeglądania
Ogranicznik przepięciowy
Przepięcia przejściowe i przepięcia łączeniowe
Przejściowymi przepięciami nazywa się wartość szczytową przepięcia, które występuje w urządzeniu, na przykład podczas wyładowania piorunowego lub uszkodzenia.
Z przepięciami łączeniowymi mamy do czynienia w wyniku operacji łączeniowych, a także zwarć i innych przyczyn, jakimi są na przykład załączanie i wyłączanie odbiorników o dużej mocy.
Ogranicznik przepięć - rodzaje
Ograniczniki przepięć, które stosowane są do niskiego napięcia - poniżej 1000V, dzieli się na cztery klasy:
-
klasa A
Ograniczniki przepięć klasy A najczęściej montuje się, aby uchronić napowietrzne linie energetyczne.
-
klasa B
Ograniczniki przepięć klasy B służą ochronie sieci przed skutkami przepięć, które wywołane zostają przez bezpośrednie uderzenie pioruna w linię energetyczną.
-
klasa C
Ograniczniki przepięć klasy C służą ochronie instalacji przed przepięciami o niewielkich wartościach.
-
klasa D
Ograniczniki przepięć klasy D stosowane są, aby ochronić konkretne urządzenia, najczęściej te, które są bardzo czułe na przepięcia.
Jak zbudowany jest ogranicznik przepięć?
Najpopularniejszymi ogranicznikami są ograniczniki typu B i C, zbudowane się one najczęściej z dwóch elementów: podstawa ochronnika oraz wymienna wkładka, która zawiera element zabezpieczający. Elementem zabezpieczającym w ograniczniku typu B jest iskiernik, a ograniczniku typu C warystor. Do montażu ograniczników przepięć stosowana jest szyna TH35.
Do ogranicznika podpinany jest przewód fazowy oraz przewód ochronny, może być poprowadzony również przewód neutralny. W warunkach normalnych, czyli wtedy, kiedy napięcie w układzie nie wykracza poza normy, prąd nie przepływa przez ogranicznik przepięć, ponieważ rezystancja pomiędzy przewodem fazowym i ochronnym jest bardzo duża. W momencie kiedy dochodzi do zjawiska przepięcia, prąd zaczyna przepływać przez ogranicznik. Zadaniem ogranicznika w tym momencie jest przekierowanie napięcia do ziemi, pomijając domową instalację elektryczną.
Jaki ogranicznik przepięć wybrać?
Przy wyborze ogranicznika, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj posiadanych urządzeń oraz na prąd znamionowy i wydajność jaką charakteryzuje się instalacja elektryczna. Warto zdecydować się na konkretny ogranicznik przepięć już w momencie tworzenia projektu sieci, który najlepiej żeby był wykonany przez wykwalifikowanego specjalistę.
Montaż ograniczników najlepiej wykonać kaskadowo, czyli tak, aby poziom napięcia stopniowo się zmniejszał. Warto wybierać połączenia klasy B i C w jednej domowej rozdzielnicy. Na rynku istnieją również modele hybrydowe, jest to idealne rozwiązanie, ponieważ wykazują ochronne cechy obu typów, są to tak zwane ograniczniki przepięć B+C.
Ograniczniki przepięć w sklepie internetowym MateoMarket
Przy wyborze ogranicznika warto pamiętać, że aby uchronić instalację, należy posiadać system uziemiający, który charakteryzuje się bardzo małym oporem elektrycznym. Posiadanie takiego systemu jest kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji.
W kategorii Ochrona przepięciowa znajdziesz szereg produktów, które są w stanie zapewnić ochronę sieci oraz urządzeń do niej podpiętych. Ograniczniki przepięć pochodzą od renomowanych producentów, takich jak ABB, APATOR, CITEL, DEHN, EATON, ELEKTRO-PLAST OPATÓW, ETI, ETI POLAM, HAGER, LEGRAND, OBO BETTERMANN, SCHNEIDER, SIMET i SPAMEL. Najwyższa jakość produktu to gwarancja bezpieczeństwa.
Odpowiednio dobrane ograniczniki przepięć zapewniają ochronę sieci oraz chronią każde podpięte urządzenie, w przypadku wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Jeśli nie wiesz na który ogranicznik przepięć powinieneś się zdecydować - skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści służą pomocą na każdym etapie składania zamówienia. Zapraszamy do kontaktu.