Odpowiednio dopasowane drzwi
Do czego powinno się dopasować drzwi? – do podłóg, okien, ścian czy mebli? Kiedy mamy już ułożoną wizję wnętrza, możemy się wtedy zabrać za szukanie drzwi. Bardzo ważny jest ogólny ich wizerunek. Zaczynając od materiału, przez kolor, dekoracje, rodzaj okuć, a kończąc na oprawie. Musi być to jak najlepiej połączone żeby nie było widać wszelkich połączeń.
Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać?
Kolor drzwi powinien być odpowiednio dopasowany do całości wnętrza, a nie jedynie do jednego elementu, np. podłogi. Równie istotne są okna i meble.
- Białe – dotyczy gównie okien pomalowanych na biało, do których należy dopasować drzwi. Taka wersja najlepiej nadaje się do pomieszczeń jasnych i pełnych światła. Odradzane są do ciemnych, mrocznych wnętrz z ciemnymi meblami oraz do nowoczesnych pomieszczeń. Białe drzwi ze zdobieniami będą pasowały do wiktoriańskich oraz amerykańskich wnętrz.
- Drewniane – gatunek oraz odcień muszą być dobrze dobrane do podłogi czy mebli. Kolor drewna można podzielić na trzy odcienie: jasne (klon, buk, jesion), średnie (czereśnia, jasny orzech, dąb, badi czy iroko) oraz ciemne (mahoń, orzech, wenge oraz palisander). Jasne drzwi będą pasowały do nowoczesnych wnętrz, np. w skandynawskim stylu, gdzie króluje światło. Drewno w średnim kolorze może mieć odcień od oliwkowego do pomarańczowego. Takie drzwi wpasują się w stylowe ale również w nowoczesne wnętrza. Najciemniejszy odcień drzwi drewnianych powinno się stosować w stylowych wnętrzach ale również mogą być ciekawym elementem wystroju nowoczesnych, awangardowych wnętrz.
W jakim stylu?
- Pełne czy przeszklone – należy pamiętać, że ciemne, pełne drzwi wyglądają ciężko. Jeśli pomieszczenia nie są zbyt duże i dodatkowo słabo oświetlone lepiej zastosować drzwi wypełnione szkłem, które będzie przepuszczało światło oraz da wrażenie większej przestrzeni. Najczęściej można spotkać prostokątne pola, które są podzielone poziomymi lub pionowymi szprosami.
- Proste czy zdobione – jeśli wnętrze jest stylizowane na jakaś epokę i ma zdecydowany styl, to drzwi powinny mieć ten sam styl. Płaskie drzwi o ciekawym designie będą idealnie się komponować z nowoczesnymi wnętrzami, zaś mieszczański czy dworkowy styl powinien być wykończony płycinowymi lub filongowymi drzwiami.
Drzwi można dekorować na różne sposoby. Szklane drzwi można ozdobić przy pomocy ornamentów na szkle lub witraży. Drzwi płycinowe posiadają np. wstawki innego koloru lub materiału. Duży wpływ na udekorowanie drzwi ma kształt, kolor i materiał z jakiego wykonana jest klamka.
Warto zapamiętać!
- wybierając drzwi do wnętrza, warto brać pod uwagę swój temperament. Jedni wolą duże kontrasty oraz nietypowe kształty, inni zaś klasyczne rozwiązania,
- należy brać pod uwagę czy wybrane drzwi w przyszłości nie zablokują możliwości odmienienia wnętrza,
- fantazyjne wzory, agresywne zdobienia czy wymyślne kształty nudzą się po pewnym czasie. Dlatego warto zastanowić się czy nasz wybór nie jest kierowany chwilowym impulsem,
- wszystkie drzwi, które są widoczne z pomieszczenia powinny mieć ten sam wzór. Jeśli chcemy połączyć drzwi przeszklone z pełnymi, warto zapoznać się z ofertą jednego producenta,
- do pomieszczeń reprezentujących warto wybrać drzwi wyższe, dłwuskrzydłowe albo mocno przeszklone z tej samej serii,
- jeśli chcemy ukryć drzwi należy je pomalować na kolor ściany,
- drewniane drzwi nie muszą być łączone z drewnianą podłogą. Wystarczy, że będą odpowiednio dobrane kolorystycznie,
- jeśli okna są przysłonięte firankami nie mają dużego wpływu na wybór drzwi.