Pompa do wody zanurzeniowa czy pływająca?
Pompa wodna to urządzenie, które jest przydatne w domu ale również w ogrodzie. Przeznaczone są do transportowania wody z niższych poziomów na wyższe. Producenci w swoich ofertach mają szeroki wybór różnych modeli, które są przeznaczone do konkretnych zadań. Podczas wybierania pompy warto zwrócić uwagę na różne czynniki oraz parametry urządzenia. Mogą służyć do wpompowywania i wypompowywania wody oraz nawadniania.
Pompy zanurzeniowe umieszcza się w studni, pod powierzchnią wody, przymocowując do rury tłocznej. Przeznaczone są do pompowania wody z głębokości do ok. 20 m. Pompa do wody czystej musi być wykonana z trwałych materiałów, które będą odporne na korozję. Wykonanie jest szczególnie ważne przy pompach zatapialnych, które cały czas mają kontakt z wodą. Nie można zapomnieć również o naszym zdrowiu. Dlatego rodzaj materiałów musi być również bezpieczny dla naszego zdrowia. Pompy głębinowe w całości wykonywane są ze stali nierdzewnej.
Są dwa najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę:
- Wydajność Q – jest to zdolność przepompowywania określonej ilości wody w jednostce czasu;
- Wysokość podnoszenia H – jest to maksymalna wysokość na jaką woda może być pompowana.
Wzrost wydajności łączy się ze zmniejszaniem wysokości podnoszenia. Wykres zależności między tymi parametrami nazywany jest charakterystyka pompy. Taka charakterystyka jest ściśle określona przez producenta dla każdego urządzenia. Kolejnym istotnym parametrem jest moc pompy, która określa pobór energii elektrycznej. Im większe są parametry pracy, tym moc również musi wzrastać.
Do najważniejszego wyposażenia pompy należą zabezpieczenia przed:
- Suchobiegiem – powoduje wyłączenie silnika w momencie zasygnalizowania zbyt niskiego poziomu wody w studni,
- Przegrzaniem – praca silnika zostaje zatrzymana i wznowiona dopiero, gdy silnik ostygnie,
- Przeciążeniem – nastąpi wyłączenie silnika podczas nadmiernego spadku prędkości obrotowej w stosunku do prędkości nominalnej.
Jeśli chcemy uniknąć włączania się pompy przy nawet niewielkim poborze wody, warto zainstalować zbiornik hydroforowy. Na rynku dostępne są również gotowe zestawy, które składają się z pompy, zbiornika ciśnieniowego, wyłącznika ciśnieniowego, pływaka odpowiedzialnego za sterowanie pracy pompy oraz czujnika przepływu.
Do wody brudnej stosuje się pompy zatapialne, które przetłaczają zużytą wodę z umywalek, zlewów, wanien czy pralek. Jeżeli przetłaczana woda zawiera drobinki piasku lub składniki włókniste należy zapoznać się z instrukcją czy dana pompa przystosowana jest do takich zanieczyszczeń. Pompy zatapialne do ścieków wykorzystywane są do usuwania ścieków bytowo-gospodarczych. Bardzo często stosuje się w domach, z których nie można odprowadzić ścieków grawitacyjne. Jeżeli pompa do ścieków została wyposażona w rozdrabniacz, wówczas ciała stałe ulegają rozdrobnieniu. Jedynym wyjątkiem są części metalowe.
Mamy do wyboru kilka rodzajów pomp. Należy zapoznać się z warunkami gwarancji praz instrukcją obsługi. Jeśli będziemy używać pompy do wody czystej do pompowania ścieków lub wody deszczowej musimy liczyć się z utratą gwarancji.