Prostowniki- rodzaje, zastosowanie i charakterystyka
Zbliżające się mrozy mogą wyładować nasz akumulator tak samo jak pozostawione światła czy grające cała noc radio. Gdy z rana nasz silnik nie chce zapalić możemy spodziewać się problemu z akumulatorem. Jeśli akumulator nie jest uszkodzony wystarczy zakupić odpowiedni prostownik. Pomożemy wybrać odpowiedni rodzaj do twoich potrzeb.
Podział prostowników zależy od ich budowy, możemy rozróżnić:
- prostowniki standardowe – budowa oparta na najprostszym transformatorze, są to proste i tanie urządzenia. Do zwykłych samochodów osobowych będą w zupełności wystarczające.
- prostowniki mikroprocesorowe – tutaj możemy mówić już o urządzeniach bardziej zaawansowanych. Sama nazwa wskazuje nam, że ładowaniem steruje mikroprocesor, dzięki czemu jest to proces bezpieczny dla samego akumulatora. Pozwala nam na wiele możliwości tj.:
- możliwość ładowania akumulatora, bez odpinania instalacji elektrycznej znajdującej się w samochodzie
- stabilizuje nam wahania napięcia sieci energetycznej
- zakańcza ładowanie po stwierdzeniu pełnego naładowania akumulatora
- automatycznie reguluje prąd ładowania dostosowując do danego akumulatora
- zabezpiecza prostownik przed powstającymi zwarciami na przewodach przy uszkodzeniu lub błędnym podłączeniu - prostowniki trakcyjne – służą do ładowania potężnych akumulatorów np. wózki widłowe, auta o napędzie elektrycznym
Parametry, które powinniśmy dopasować do naszego akumulatora:
- prąd ładowania szczytowy i skuteczny – prąd szczytowy powinien wynosić 10% pojemności akumulatora, jeśli posiadamy go o pojemności 60 Ah (amperogodzin) prąd ładowania powinien wynosić 6 A (amperów). Ważne aby zwrócić na to uwagę, ponieważ czas ładowania może zająć wiele godzin
- napięcie wyjściowe – w tym przypadku napięcie powinno wynosić 1/1, akumulator o napięciu 12V (vat) potrzebuje 12W(wolt) z prostownika. Na rynku dostępne są akumulatory o napięciu dostosowanym do różnych samochodów czy motocykli 6V-12V albo 12V-24V.
- napięcie zasilające – w naszych domach czy zakładach pracy napięcie zasilające wynosi 230V.
Prostowniki standardowe są przystosowane do ładowania akumulatorów żelowych albo kwasowo-ołowiowych. Mikroprocesorowe mogą ładować oba rodzaje, więc są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Musimy zwrócić uwagę na wagę samego urządzenia aby móc je łatwo przenosić i transportować.
Podsumowanie kwestii, o których należy pamiętać:
- dopasowanie prądu ładowania do akumulatora
- możliwość pracy w różnych trybach od 6V do 24V
- wytrzymałość przewodów na niskie temperatury
- zabezpieczenie przed zwarciem na przewodach
- ładowanie akumulatorów kwasowo- ołowiowych
- łatwość w obsłudze
- szybkość i czas ładowania
- podtrzymywanie odpowiedniego napięcia
- gwarancja