Rekuperacja
Każdy dom musi posiadać system wentylacji, do wyboru mamy wentylację grawitacyjną oraz system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperację.
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, która posiada sprawność odzysku ciepła. Aby tradycyjna wentylacja grawitacyjna działała potrzebuje ciągu komina do zasysania powietrza, a system wentylacji mechanicznej, jakim jest rekuperacja, działa poprzez ruch powietrza, który wytwarza rekuperator. Maszyna ta pozwala kontrolować ruch nawiewanego powietrza oraz powietrza wywiewanego, jednocześnie pozwalając na odzysk ciepła z ogrzanego, ale zanieczyszczonego dwutlenkiem węgla powietrza.
Wentylacja mechaniczna dostarcza świeżego powietrza z zewnątrz, równocześnie wyciągając z pomieszczeń brudne, wilgotne powietrze z zawartością dwutlenku węgla. Powietrze nawiewane w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest filtrowane, czyli zostaje pozbawione insektów, kurzu, smogu i większości znajdujących się w nim zanieczyszczeń, co sprawia, że montaż rekuperacji jest często lepszym rozwiązaniem niż wietrzenie pomieszczeń poprzez otwarcie okien.
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest świetnym sposobem na wymianę zużytego powietrza, jednocześnie eliminując niepotrzebne straty ciepła. Zastosowanie instalacji wentylacji mechanicznej przekłada się również na znaczne oszczędności energii, która musiałaby zostać zużyta na ogrzanie świeżego powietrza.
Decydując się na montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, otrzymujesz energooszczędny sposób ogrzewania domu, mniejsze zużycie energii elektrycznej, a także wymianę powietrza, bez konieczności otwierania okien. Parametry odzysku ciepła to nawet kilkanaście stopni Celsjusza.
Wymiennik ciepła - jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Najprościej mówiąc, rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna, która wymienia zużyte powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, zastępując je świeżym powietrzem, jednocześnie dzięki wymiennikowi odzyskuje część ciepła, które zostało zgromadzone.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperator jest to centrala wentylacyjna, najważniejsze urządzenie w całym procesie rekuperacji. Rekuperator podczas pracy zaciąga powietrze z dwóch stron jednocześnie, jeden strumień to powietrze z zewnątrz budynku, które jest czyste i zimne, natomiast drugi strumień to powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach zamkniętych, jest ono zanieczyszczone oraz ciepłe. Powietrze z pomieszczeń wyciągane jest za pomocą przewodów wentylacyjnych - okrągłych kratek, które znajdują się na suficie i na ścianach, są to tak zwane anemostaty. Wymiennik ciepła, który znajduje się w rekuperatorze gromadzi obydwa strumienie powietrza, jednak nie miesza ich, ponieważ każde z nich znajduje się w osobnym przewodzie w rekuperatorze. W wymienniku ciepła dochodzi do zostawienia ciepła wywiewanego powietrza, które przejmowane jest przez świeże powietrze z zewnątrz. W domu rozmieszczone są kanały wentylacyjne, dzięki którym rekuperator pobiera brudne powietrze i wpuszcza świeże.
Rekuperacja oprócz nagrzewania świeżego powietrza, oczyszcza je z alergenów oraz wszelkich zanieczyszczeń. Oczyszczanie powietrza możliwe jest dzięki zamontowanemu filtrowi w rekuperatorze. Decydując się na zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła do systemu wentylacji mechanicznej, zapewniamy pomoc i wsparcie centrali wentylacyjnej oraz zwiększamy efektywność całego systemu.
Czym różni się system rekuperacji od wentylacji grawitacyjnej?
Przepływ powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej przebiega jednym strumieniem, który wytworzony jest poprzez różnicę ciśnień, między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Przez komin zostaje wyciągnięte powietrze z domu, ale jego ciepło nie jest w żaden sposób gromadzone. Świeże, zimne powietrze nawiewa przez otwarte okna, wywietrzniki czy nieszczelności w budynku.
Rekuperacja dzięki dwóm strumieniom powietrza jest w stanie pobrać ciepło z wymienianego powietrza, co przekłada się na oszczędność energii, która musiałaby zostać zużyta do ogrzania świeżego powietrza.
Rekuperacja przepuszczając świeże powietrze przez filtr oczyszcza je, natomiast w przypadku wentylacji grawitacyjnej, nawet bardzo zanieczyszczone powietrze, pełne alergenów wpada do domu.
Wzrastająca popularność montażu rekuperacji
Coraz częściej osoby budujące dom, decydują się na rozwiązania energooszczędne, czyli starają się całkowicie wyeliminować miejsca, przez które ucieka ciepło. Dbają o szczelność budynku montując szczelne drzwi i okna. Nie mając mostków cieplnych w domu, zanieczyszczone i wilgotne powietrze nie ma którędy wypływać, co sprzyja gromadzeniu się wilgoci w mieszkaniu. Dlatego budując dom energooszczędny, system rekuperacji będzie najlepszym systemem wentylacji, który możesz wybrać.
Ile kosztuje rekuperacja?
Aby cieszyć się w wentylacją mechaniczną w swoim domu, niezbędny jest oczywiście zakup rekuperatora oraz kanałów wentylacyjnych, a także innych niezbędnych części. Montaż rekuperacji nie wymaga budowy komina wentylacyjnego, co jest konieczne, aby wentylować dom wentylacją grawitacyjną.
Należy zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, na które składa się wymiana filtrów, energia elektryczna, którą system rekuperacji zużywa oraz okresowe przeglądy instalacji wentylacji mechanicznej. Koszt filtrów, które wymieniane są co kwartał to kwota w granicy 200 zł. Serwis, przegląd oraz czyszczenie to niezbędne zabiegi, aby zminimalizować ryzyko spadku wydajności rekuperatora, jednak jest to jednorazowy wydatek raz na kilka lat.
Oczywiście warto pamiętać również, że przez odzyskiwanie ciepła podczas użytkowania systemu wentylacji mechanicznej, roczne koszty ogrzewania mogą zostać zmniejszone nawet o 30%. Wszystko to potwierdza, że rekuperacja to energooszczędna wentylacja, która pomimo droższego montażu, bardzo szybko jest w stanie się zwrócić i generować oszczędności.
Instalacja rekuperacji to najlepsza decyzja, aby w Twoim domu dochodziło do sprawnej wymiany powietrza, które dodatkowo wolne jest od zanieczyszczeń. Na etapie budowy konieczny jest już gotowy projekt rekuperacji, w celu odpowiedniego poprowadzenia kanałów wentylacyjnych przez osoby, które zajmą się montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w Twoim domu.
Wentylacja mechaniczna w sklepie internetowym MateoMarket
W czasie zimowym, kiedy załącza się system grzewczy, zaciągane z zewnątrz, chłodne powietrze, dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej, ogrzewane jest za pomocą powietrza w pomieszczeniach, co przekłada się na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania. Montaż polega na zainstalowaniu rekuperatora i rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych i punktów nawiewnych w najmniej widocznych częściach domu.
Wszystkie niezbędne elementy potrzebne do montażu rekuperacji znajdziesz na naszej stronie internetowej MateoMarket.pl. W kategorii Rekuperacja dostępne są zarówno centrale wentylacyjne, jak również systemy dystrybucji powietrza. Zapewnij sobie komfort w wentylowanych pomieszczeniach decydując się na system wentylacji mechanicznej. Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą i doradzą wybór odpowiedniego urządzenia.