Systemy alarmowe – co wybrać?
Antywłamaniowe drzwi czy rolety oraz dobry zamek to bardzo istotne elementy ochrony domu. Jednak jeśli nasz dom stoi na uboczu, a wejście do niego nie jest dobrze widoczne z ulicy, to włamywacz może chcieć połasić się aby je sforsować. Bardzo dobrym sposobem na odstraszenie potencjalnego włamywacza jest wyposażenie domu w instalację alarmową. Informacja o ochronie alarmowej w formie np. tablicy z ostrzeżeniem, powinna wystarczająco zniechęcić złodziejaszka.
SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu) to zespół urządzeń, które służą do wykrywania i sygnalizowania wejścia lub próby wejścia osoby do tego nieuprawnionej. Jeśli posiadamy dom mieszkalny to najlepszy będzie dla nas system, który zapewnia trzeci stopień zabezpieczenia, czyli wykrywający:
- Otwarcie drzwi, okien i innych zamknięć chronionego obszaru,
- Penetrację drzwi, okien i innych zamknięć chronionego obszaru bez ich otwierania,
- Poruszanie się w chronionym obszarze,
- Atak na urządzenia lub miejsca szczególnie zagrożone.
Na system alarmowy składa się kilkadziesiąt elementów (centrala alarmowa, czujki, detektory, sygnalizatory, manipulatory), które muszą być ze sobą połączone. Posiadają również urządzenia przekazujące informacje o stanie systemu (komunikatory) za pomocą sieci telefonów stacjonarnych, komórkowej, Internetu lub fal radiowych. Istnieje również możliwość zastosowania radiolinii, dzięki której można zdalnie, za pomocą pilota, włączyć lub wyłączyć czuwanie alarmu. Taka instalacja wymaga przeciągania kabli przez każde pomieszczenie, dlatego najlepszy moment na zainstalowanie takiego alarmu w domu to generalny remont. Na rynku można znaleźć również systemy alarmowe bezprzewodowe. Jest to z pewnością rozwiązanie dla osób, które nie planują remontowania domu. Jednak trzeba brać pod uwagę, że urządzenia komunikujące się ze sobą drogą radiową są drogie, a ich działanie w łatwy sposób można zakłócić. Istnieje możliwość zabezpieczenia ich przed zakłóceniami, lecz trzeba się wówczas liczyć z dodatkowym wydatkiem. Rozwiązanie z systemem bezprzewodowym powinniśmy brać pod uwagę tylko wtedy, gdy wykonanie instalacji przewodowej jest bardzo trudne i nieopłacalne. Wykrywanie intruza następuje dzięki czujce najczęściej w formie podczerwieni. Alarm włącza się w momencie wykrycia ruchu przez którąś z czujek w polu jej widzenia.
Jeśli chcemy żeby alarm chronił dom nie tylko podczas naszej nieobecności ale również nas samych, kiedy w nim jesteśmy, należy zastosować tzw. ochronę obwodową. Najczęściej zabezpieczana jest linia przebiegająca przez okna i drzwi zewnętrzne – najlepsze do tego będą czujniki magnetyczne, które będą reagowały na ich otwarcie. Uzupełnieniem dla takich czujników mogą być czujniki wibracyjne wychwytujące drgania, które są charakterystyczne dla prób sforsowania drzwi lub okien, do których są mocowane. Można również zintegrować czujki. Wtedy jedno urządzenie będzie czujką magnetyczna i wibracyjną lub czujką ruchu i stłuczenia. Prócz domu można też chronić teren wokół budynku. Wówczas stosuje się do tego aktywne bariery, tzw. tory, podczerwieni. Są to nadajniki, które wysyłają wiązki światła w kierunku odbiorników.
Mózgiem całego systemu jest centrala alarmowa, która odbiera sygnały z czujek, detektorów i przycisków, przetwarza je, sygnalizuje ich stan i w momencie kiedy alarm jest już uzbrojony uruchamia sygnał alarmowy. Bardziej zaawansowane modele central maja kilka dodatkowych funkcji:
- Obsługę i programowanie za pomocą dołączonego komputera albo telefonu,
- Pamięć zdarzeń umożliwiającą sprawdzenie, kiedy alarm był włączany i wyłączany,
- Kiedy nastąpiło jego wzbudzenie oraz jaka czujka to spowodowała,
- Powiadomienie o zadziałaniu alarmu na wprowadzony do pamięci centrali numer telefonu,
- Samokontrola centrali i informowanie o usterkach systemu.
Centrala wraz z systemem alarmowych jest zasilana energią elektryczna. Dodatkowym wyposażeniem jest akumulator, dzięki któremu podczas awarii zasilania system dalej będzie prawidłowo funkcjonował. W podstawowej wersji alarm uruchamia się przy pomocy manipulatora, tzw. klawiatury. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniego kodu mam możliwość włączenia lub wyłączenia systemu. Taki wyświetlacz jest w stanie przekazywać informacje o niedomkniętych drzwiach czy oknach, ewentualnie o awariach systemu.