Opcje przeglądania
Termometry
- Strona:
- 1
Rodzaje i zastosowanie termometrów
Wyróżnia się wiele rodzajów termometrów, ze względu na zasadę działania wyróżnia się:
-
Termometry cieczowe
Termometry cieczowe to najczęściej szklane termometry, które działają wykorzystując zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy, najczęściej w termometrach cieczowych znajduje się rtęć lub alkohol.
Termometr rtęciowy przeznaczony jest do pomiaru temperatur od -38 stopni Celsjusza, jest to temperatura topnienia rtęci, aż do temperatury wrzenia rtęci, która wynosi 356 stopni Celsjusza.
Termometry alkoholowe działają w zakresie pomiaru temperatur od -70 do 120 stopni Celsjusza.
-
Termometry bimetalowe
Termometr bimetalowy jest to termometr, który do działania wykorzystuje różnice jaka pojawia się w rozszerzalności cieplnej dwóch metali.
-
Termometry gazowe
Termometr gazowy służy do pomiaru parametrów gazu, na przykład objętość gazu przy jego stałym ciśnieniu lub ciśnienie gazu przy jego stałej objętości.
-
Termometry parowe
Termometr parowy do pomiaru wykorzystuje zależność ciśnienia pary nasyconej od temperatury, stosowany jest między innymi w termostatach samochodowych.
-
Termometry radiacyjne
Termometr radiacyjny mierzy promieniowanie, które emituje ciało.
-
Termometry elektroniczne
Termometry rezystancyjne lub termometry, które wykorzystują zmianę różnicy potencjałów na stykach różnych materiałów.
-
Termometry magnetyczne,
Termometr magnetyczny, inaczej zwany jako paramagnetyczny, służy do mierzenia temperatur, które są mniejsze niż 1 kelvin.
Termometr bimetaliczny
Termometry bimetaliczne są to termometry zbudowane z układu bimetalicznego znajdującego się wewnątrz czujnika termometrycznego. Element bimetaliczny to dwa na stałe połączone paski różnych metali, każdy z nich o innym współczynniku rozszerzalności cieplnej. Dzięki zastosowaniu dwóch różnych metali, element zmienia swoją krzywiznę poprzez zmianę temperatury. Cały system bimetaliczny składa się z paskami metalicznego, który zwinięty jest śrubowo lub spiralnie, w zależności od modelu termometru, rozmiaru czujnika, a także od mierzonej temperatury.
Zakres pomiarowy termometru bimetalowego zawiera się w przedziale od -70°C do 600°C z klasą dokładności 1 i 2, a także zgodnie z normą PN-EN 13190.
Aby zmierzyć temperaturę w miejscu, w którym występują duże drgania, należy zastosować termometr z wypełnieniem. Wypełnieniem najczęściej jest olej silikonowy, który ma za zadanie tłumić drgania, dodatkowo ogranicza on maksymalną temperaturę pomiaru do 250°C.
Termometr bezdotykowy - termometr na podczerwień
Termometry bezdotykowe są obecnie najczęściej wybieranymi termometrami, ze względu na łatwość obsługi, a także dokładność pomiarów. Termometry bezdotykowe nazywane są także termometrami laserowymi, ponieważ w celu pomiary temperatury wysyłają wiązkę światła.
Najbardziej znany termometr bezdotykowy to sprzęt medyczny, który znajduje się w niemal każdej domowej apteczce i wykorzystywany jest do pomiaru temperatury ciała. Jest wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza do mierzenia temperatury niemowląt i małych dzieci, ponieważ wystarczy zbliżyć go do konkretnej części ciała, przycisnąć przyciski i odczytać temperaturę na wyświetlaczu. Termometr bezdotykowy to świetne rozwiązanie, zarówno do pomiaru temperatury ludzkiego ciała, jak również do pomiaru temperatury otoczenia, wody czy innych substancji. Termometr bezdotykowy to uniwersalne urządzenie o wielu zastosowaniach.
Nowoczesny termometry bezdotykowe wyposażone są w duży wyświetlacz, który ułatwia odczyt pomiaru, często też wyposażone są w mechanizm odpowiadający za automatyczne wyłączenie urządzenia, ponadto termometr bezdotykowy może wysyłać sygnały dźwiękowe oraz świetlne. W niektórych modelach dostępna jest również funkcja kalibracji, która pozwala na automatyczne kalibrowanie się urządzenia.
Termometry elektroniczne
Termometr elektroniczny działa wykorzystując wpływ temperatury na właściwości elektryczne jakie posiadają materiały wykorzystane do budowy czujników w termometrze.
Do termometrów elektrycznych zalicza się:
-
Termometry rezystancyjne, których czujniki wykonane są z platyny, brązu, półprzewodników, specjalnych stopów.
-
Termometry, które wykorzystują zmianę różnicy potencjałów na stykach materiałów wykorzystanych do produkcji czujników, wyróżnia się termoparę oraz termometr półprzewodnikowy.
Nowoczesne termometry w sklepie internetowym MateoMarket
Niezależnie jaką temperaturę potrzebujesz zmierzyć, w naszym sklepie znajdziesz dostępne różne typy termometrów. Szeroki wybór sprawia, że znajdziesz u nas termometry elektroniczne na podczerwień, a także wiele modeli termometrów bimetalowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, a w przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści służą pomocą na każdym etapie składania zamówienia.