Wkrętarka dla majsterkowicza – co i dlaczego używać?
Podczas remontów z pewnością przydatnym narzędziem jest wkrętarka akumulatorowa. Każdy majsterkowicz powinien posiadać to poręczne i funkcjonalne urządzenie. Nim jednak podejmiemy decyzję zakupy powinniśmy zastanowić się nad zadaniami, którym wkrętarka będzie musiała sprostać oraz poznać podstawowe cechy i parametry urządzenia. Obecnie na rynku jest wiele modeli, które nie tylko różnią się ceną ale również jakością oraz przeznaczeniem. Warto więc postawić sobie pytanie: jaką wkrętarkę kupić?
Wkrętarka akumulatorowa przypadnie do gustu osobom, które nie lubią być ograniczane przez kabel. To idealne narzędzie, które sprawdzi się w miejscach gdzie brak gniazda elektrycznego. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są wkrętarki kątowe, które są wyposażone w obrotową głowicę. Dzięki niej praca w trudno dostępnych miejscach jest łatwiejsza. Na rynku występują również wkrętarki z dodatkową funkcją wiercenia. Na co należy zwracać uwagę podczas wybierania wkrętarki:
Moc – nie tylko wpływa na długość pracy urządzenia ale również pomaga nam w dobraniu materiałów, z którymi można pracować. Im moc jest wyższa, tym w twardszych materiałach można pracować.
Napięcie – powinno być uzależnione od sposobu wykorzystania urządzenia. Znaczy to, że wkrętarki o napięciu:
- 3.6 do 4.8 V – najlepiej spisują się przy skręcaniu mebli czy sprzętu AGD,
- 6.5 do 10 V – sprawdzą się przy mało wymagających pracach remontowych lub podczas majsterkowania ,
- 9.6 do 14 V – nadają się do częstych i intensywnych prac. Przy użyciu wiertarko-wkrętarki będzie możliwe wiercenie otworów w różnych materiałach. Takie modele w niektórych przypadkach posiadają również biegi, które umożliwiają dostosowanie mocy do wykonywanej pracy,
- 18 V i więcej – urządzenia o takim napięciu są przeznaczone zdecydowanie dla profesjonalistów.
Obudowa – w zależności od typu wykonywanych prac wiertarko-wkrętarki mogą mieć różny kształt:
- Litera T – urządzenia o takim kształcie najczęściej wykorzystywane są do wkręcania wkrętów oraz śrub,
- Litera P – urządzenia o takim kształcie wykorzystywane są do wiercenia otworów.
Rozmiar powinien być odpowiedni, aby użytkownik miał możliwie największy komfort podczas pracy urządzeniem. Rozmieszczenie przycisków również ma spore znaczenie.
Moment obrotowy – określa z jaką siłą będą wkręcane śruby oraz jak głęboko mogą zostać osadzone,
Ilość biegów – urządzenia mogą być wyposażone w co najmniej dwa biegi. Pierwszy odpowiada za mniejsza szybkość oraz wyższy moment obrotowy, dzięki czemu urządzenie świetnie poradzi sobie z wkręcaniem wkrętów. Natomiast drugi odpowiada za wiercenie,
Waga – nie jest najbardziej istotnym aspektem podczas wybierania urządzenia. Jednak warto wybrać model o mniejszej wadze ponieważ podczas dłuższego trzymania ręka może być zmęczona,
Czas pracy i ładowania – czas pracy uzależniony jest od pojemności akumulatora wyrażonego w Ah. Jeśli chodzi o ładowanie to istotne jest w jakim czasie ładowarka ładuje akumulator.
Akumulator – obecnie najbardziej popularnym akumulatorem jest litowo-jonowy (Li-ion). Maja bardzo dobre parametry i są lekkie.
Wkrętarki z pewnością nie przysporzą zbyt wielu problemów użytkownikowi. Ich używanie jest bardzo komfortowe co przekłada się na zwiększoną wydajność w wykonywaniu pracy. Zakup wkrętarki jest bardziej ekonomiczny niż zakup wiertarki od renomowanego producenta. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze dla osób, które planują sporadyczne wykonywanie prac remontowych oraz wszelkich napraw.