Zasilacz UPS
Zasilacz UPS, inaczej nazywany jako zasilacz awaryjny lub zasilacz bezprzerwowy jest to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymać zasilanie urządzeń elektrycznych w momencie, kiedy dojdzie do zaniku, awarii zasilania lub nieprawidłowego działania zasilania sieciowego. W zależności od pojemności akumulatora jaki posiada zasilacz, czas podtrzymania zasilania może wynosić nawet kilka godzin.
Zasilacze awaryjne swoje zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie zależy nam nieprzerwalnym zasilaniu urządzeń. W kategorii Zasilacze UPS znajdziesz szeroki wybór produktów, które zapewnią Ci stały dostęp do prądu.
Gdzie wykorzystywane jest zasilanie awaryjne UPS?
W wielu przypadkach awaria i zanik zasilania może mieć poważne konsekwencje. Zasilacze UPS służą do nieprzerwanego dostarczania energii, dlatego też wykorzystywane są do wielu urządzeń. Dobierając odpowiednie parametry zasilacza, jego wykorzystanie staje się nieograniczone. Najczęściej zasilacze awaryjne UPS podłączone są do urządzeń takich jak komputery, zarówno w warunkach domowych, jak i w biurach, a także urządzenia służące do monitoringu, kotły piece oraz pompy centralnego ogrzewania, wszelkiego rodzaju urządzenia oraz aparaty medyczne, które znajdują się na wyposażeniu w szpitalach.
Jak zbudowany jest i jak działa zasilacz awaryjny UPS?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli zasilaczy UPS, jednak każdy z nich składa się z tych samych podstawowych elementów, są to:
-
Prostownik, czyli przetwornica napięcia stałego znajdująca się na wejściu. Prostownik odpowiedzialny jest za ładowanie baterii i zasilanie falownika.
-
Falownik jest to przetwornica napięcia przemiennego znajdująca się na wyjściu. Falownik ma za zadanie zasilić odbiornik.
-
Akumulator czyli zasilanie bateryjne.
-
By-pass czyli układ obejścia.
Zasilacz UPS może czerpać zasilanie z dwóch źródeł, czyli z sieci energetycznej lub agregatu prądotwórczego, jest to jego zasilanie podstawowe. Drugim źródłem zasilania jest akumulator, który stanowi zasilanie awaryjne.
Zasilacz czerpie energię z sieci energetycznej, jednak w momencie, kiedy to zasilanie zaniknie lub parametry napięcia są nieodpowiednie, zasilacz UPS automatycznie przełącza się na zasilanie awaryjne, czyli pobiera energię z akumulatora. Czas przełączania się między źródłami zasilania zasilacza UPS jest błyskawiczny, liczony w milisekundach, dzięki temu praca podłączonych urządzeń nie zostaje zakłócona.
Jakie typy zasilaczy UPS występują na rynku?
Zasilacz UPS Online jest to zasilacz awaryjny, którego układ zasilania jest oddzielony od napięcia wejściowego. Napięcie zmienne pobierane z sieci zostaje zamienione w prostowniku na napięcie stałe, a następnie falownik ponownie zamienia je na napięcie przemienne. Dzięki takiej zamianie napięcie pojawiające się na wyjściu jest bardzo stabilne, a także odporne na wszelkie zakłócenia. Zasilacz typu Online charakteryzuje się większymi gabarytami i większą masą, ponadto podczas pracy musi być dodatkowo schładzany.
Zasilacz UPS Offline jest to zasilacz, do którego podłączone urządzenie czerpie zasilanie bezpośrednio z sieci, a akumulatory nieustannie są doładowywane, dlatego są gotowe, aby w każdej chwili przejść w tryb awaryjny. Kiedy zasilacz zasilany jest z sieci, w urządzeniu pracuje jedynie układ sterowania, dopiero kiedy napięcia z sieci zabraknie, układ sterowania automatycznie przełącza się w tryb awaryjny. Zasilacze UPS typu Offline są tanie w eksploatacji, charakteryzują się niższą temperaturą pracy niż zasilacze awaryjne Online, a także są bardziej niezawodne.
Zasilacz UPS Line-interactive jest to dopracowana wersja zasilacza typu Offline, która zarówno do pracy sieciowej, jak i akumulatorowej wykorzystuje falownik. Napięcie na wyjściu w tego typu zasilaczu jest stabilizowane.
Jaki zasilacz UPS wybrać?
Aby odpowiednio wybrać zasilacz awaryjny UPS należy przyjrzeć się jego specyfikacji technicznej. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jaką moc posiada awaryjny zasilacz. To właśnie ten parametr decyduje o tym, ile urządzeń jednocześnie można do niego podłączyć. Niezwykle ważny jest także czas pracy na akumulatorze na określonym obciążeniu.
Często istotnym parametrem zasilacza awaryjnego jest także kształt napięcia wyjściowego, które powinno mieć kształt sinusoidalny, czyli taki, który występuje w sieci elektrycznej. Tańsze modele zasilaczy awaryjnych mają prostokątny kształt napięcia wyjściowego.
Jeśli chcesz do zasilacza UPS podłączyć komputer, router czy monitor w warunkach domowych, nie musisz kupować mocnego zasilacza awaryjnego, zdecydowanie wystarczy model o mocy około 500 VA, jednak ważne jest, aby zasilanie bateryjne mogło działać minimum 5 minut. W przypadku, kiedy potrzebujesz wybrać urządzenie zasilające do firmy, powinieneś postawić na urządzenie o większej mocy oraz model, którego napięcie wyjściowe ma kształt sinusoidalny.
Dobrze wybrać zasilacze awaryjne, które na wyposażeniu posiadają zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe oraz przeciwzakłóceniowe.
Zasilacze awaryjne UPS w ofercie sklepu internetowego MateoMarket
Zasilacz UPS to niezbędne urządzenie, dzięki któremu nie musimy martwić się już o to, że urządzenia, których używamy stracą zasilanie. Szeroki wybór zasilaczy awaryjnych na naszej stronie internetowej sprawia, że bez problemu wybierzesz model odpowiedni do swoich urządzeń.
W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści oferują profesjonalne doradztwo z zakresu doboru odpowiedniego zasilacza UPS.