Czy zbiornik na deszczówkę się opłaca?
Pewnie nie jednokrotnie zastanawiamy się czy opłaca się mieć zbiornik na deszczówkę w około swojego domu, jakie korzyści są z posiadania takiego zbiornika i czy faktycznie się on przydaje. Jak z niego korzystać, jak zamontować zbiornik i gdzie ustawić takowy sprzęt? - jako specjaliści znamy odpowiedzi na te pytania.
Zacznijmy od tego czym są takie zbiorniki na wodę deszczową i dlaczego warto je zastosować w swoim gospodarstwie domowym. – BO WARTO!
Zbiornik na deszczówkę to pojemnik zwany potocznie beczką na wodę, najczęściej z wytrzymałego tworzywa sztucznego który zostaje wpięty w system rynnowo- spustowy specjalnym zestawem montażowym.
W naszym sklepie do wyboru znajdą Państwo kilkadziesiąt modeli i wzorów zbiorników na wodę, beczek dostępnych w większości od ręki z naszego magazynu.
Co więcej, naszym klientom dajemy możliwość personalizacji danego zbiornika w dodatkowe elementy, dzięki czemu jeszcze bardziej polepszy się aspekt wizualny.
Ogrom wielkości oraz wzorów w bogatej palecie kolorystycznej, każdy znajdzie coś dla siebie i swojej wizji otoczenia przydomowego.
W tym artykule wymienimy tylko te , które nie wymagają żadnego specjalnego pozwolenia a płyną za nimi same korzyści dla ekosystemu.
Po co zbierać wodę z opadów?
W momencie w którym zbieramy wodę deszczowa to oszczędzamy wodę którą w tym przypadku pobralibyśmy z kranu. Biorąc pod uwagę obecne koszty związane z poborem wody które należy ponieść za m³ wody użytkowej robi się już naprawdę spore oszczędzanie.
Kolejnym istotnym powodem dla którego warto zbierać deszczówkę są względy ekologiczne.
W dbaniu o naszą planetę i jej ekosystem to bardzo ważny powód by stać się właścicielem zbiornika.
Po budowie i instalacji wody deszczowej opadowej nie wykorzystujemy nadmiernie wody z wodociągów a wykorzystujemy zebraną wodę która najczęściej posłuży do podlewania ogrodu, a w przypadkach dodania kolejnych akcesoriów hydraulicznych do prania czy nawet spłukiwania toalety – by być jeszcze bardziej EKO!
Jednak mimo wszystko największa korzyść płynie z podlewania naszych pięknych ogrodów, rabat warzywnych, które w sezonie letnim w ostatnim czasie i aurze pogodowej wymagają pielęgnacji, a co za tym idzie zwiększonego zapotrzebowania na wodę.
Warto pamiętać że woda opadowa ma wiele wartościowych składników naturalnych dla gleby, dzięki czemu rośliny otrzymują więcej wartości odżywczych.
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?
Większość z naszych klientów przy wyborze zbiornika kieruje się głownie aspektem wizualnym, często zapominając o pojemności zbiornika która jest ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę. Wielkość powinna zostać dobrana po wyliczeniu powierzchni dachu oraz zakładanej wielkości opadów. Statystycznie zbiorniki najczęściej wybierana mają około 300 litrów.
Warto też przeliczyć średnie zapotrzebowanie, wtedy wybór takiego zbiornika jest precyzyjniejszy.
Rzadko kiedy dochodzi do przekroczenia ustalonych wartości , więc można szczegółowo przeliczyć jaka wielkość zbiornika będzie dla nad odpowiednia. W razie potrzeb śmiało można zapytać nas o wszystkie aspekty techniczne, chętnie pomożemy.
Jak długo można przechowywać wodę deszczową?
W zależności od sposobu przechowywania, i konkretnego zbiornika podaje się ze taką wodę można przechowywać dość długo.
Nie ma natomiast konkretnych wskazań jak długo może być ona przechowywana aby była zdatna do użytku. W zależności od warunków magazynowania, temperatury otoczenia czas ten może się zmieniać a czasem konieczna może być również częstsza wymiana zawartości takiego zbiornika.
Warto wykorzystywać wodę opadową do potrzeb domowych i ogrodowych gdyż dzięki temu przyczyniamy się do poprawy ekosystemu generując oszczędności finansowe.