Źródła światła w domu
Najbardziej znanym źródłem światła jest żarówka. Świeci światłem bardzo zbliżonym do tego słonecznego i składa się z ciała świecącego, np. drutu wolframowego oraz z oprawy, np. szklanej bańki. Obecnie na rynku jest wiele różnych żarówek, które różnią się od siebie technologią produkcji oraz tworzywem, z którego są wykonane. Im moc żarówki jest większa, tym zużycie energii jest mniejsze. Żeby żarówka mogła prawidłowo funkcjonować konieczne jest wpięcie jej w obwód elektryczny, którym jest gwint. Najczęściej stosowany jest gwint kołowy, tzw. Edisona. Gwinty żarówek występują o średnicy od 5 do 40 mm. Określenie gwintu żarówki zaczyna się od litery E.
Najczęściej używanymi gwintami są: E27 (standardowa), E14 (mała), E10 (do latarek) oraz E40 (lampy o dużej mocy). W ofertach znaleźć można również gwinty o bagnetowych mocowaniach, np. GU10 czy MR16. Są wykorzystywane w żarówkach halogenowych i LED-ach.
Żarówki tradycyjne
- Obecnie na rynku pojawiły się żarówki ksenonowe, które posiadają lepsze parametry oraz są bardziej energooszczędne,
- Żywotność tradycyjnych żarówek sięga do 2 lat, jednak posiadają niską efektywność działania,
- Można je zastąpić żarówkami halogenowymi z trzonkami E14 i E27.
Świetlówki halogenowe
- Mają szybki zapłon i niewielki rozmiar,
- Ich żywotność osiąga ok. 2-3 tys. godzin,
- Zużywają ok. 20-45% mniej energii niż te tradycyjne.
Świetlówki kompaktowe
- Swoim kształtem przypominają literę U albo kryształ,
- Mają żywotność ok. 6-15 tys. godzin,
- Częste włączanie i wyłączanie nie wpływa na nie dobrze, dłużej się nagrzewają,
- Wytwarzają więcej światła niż żarówki tradycyjne, pobierają przy tym mniej prądu.
Oświetlenie LED
- Są najdroższymi żarówkami na rynku jednak ich koszt zwraca się podczas eksploatacji dzięki najlepszym parametrom,
- Maja największą energooszczędność na rynku,
- Źródło światła to diody LED,
- Wyróżniają się wysoką trwałością, większą sprawnością oraz mniejszym stopniem nagrzewania.
Z pewnością oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz. Może pełnić funkcję ekskluzywnego dodatku lub podkreślać wybrane elementy. Oprawy domowe dzieli się na dwa rodzaje: wewnętrzne (lampy wiszące, stojące, biurkowe, kinkiety, plafony, reflektory, podświetlane lustra czy oprawy meblowe), zewnętrzne (ścienne, stojące czy wiszące).
W ostatnich czasach niezwykle popularne stało się stosowanie oświetlenia LED-owego. Pozwala na nowoczesne aranżacje świetlne. Takie oświetlenie posiada wysoką odporność na wodę, dzięki czemu można je również stosować w łazience.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem dla oświetlenia są światłowody – przezroczyste, warstwowe lub paskowe struktury włókniste, które dają ciekawe efekty świetlne. Tego typu oświetlenie daje subtelne światło o nastrojowym charakterze. Można je zainstalować w pokoju, łazience lub pomieszczeniach użytku publicznego.