Falowniki fotowoltaiczne
Falownik fotowoltaiczny, inaczej nazywany jako inwerter solarny to zaraz obok paneli fotowoltaicznych, najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Inwerter fotowoltaiczny odpowiedzialny jest za zmianę prądu stałego produkowanego w ogniwach fotowoltaicznych na prąd zmienny, który wykorzystywany jest do zasilania domowych urządzeń elektrycznych.
W kategorii Falowniki fotowoltaiczne znajdziesz urządzenia od renomowanych producentów takich jak ENPHASE ENERGY, FOXESS, HUAWEI, SOLAREDGE oraz SOLPLANET.
- 1
- 2
Inwertery fotowoltaiczne - rodzaje inwerterów
Wyróżnia się kilka rodzajów falowników fotowoltaicznych:
-
Inwertery jednofazowe,
-
Inwertery trójfazowe,
-
Inwertery fotowoltaiczne transformatorowe i beztransformatorowe,
-
Falowniki do fotowoltaiki łańcuchowe - mniejsza moc,
-
Falowniki do fotowoltaiki centralne - duża moc,
-
Falowniki fotowoltaiczne wewnętrzne i zewnętrzne
-
Inwerter off grid
-
Inwerter on grid
Falowniki solarne jednofazowe
Służą do przekształcania prądu stałego w prąd przemienny, którego napięcie wynosi 230 V. Napięcie to jest wystarczające, aby zasilić większość urządzeń używanych w domu. Ten typ inwertera najczęściej stosowany jest w instalacjach o mocy do 3,68 kWp.
Falowniki solarne trójfazowe
Służą do przekształcenia prądu stałego w prąd przemienny, którego napięcie wynosi 400 V. Ten typ inwertera najczęściej stosowany jest w instalacjach połączonych z siecią, których moc jest większa niż 3,68 kWp.
Inwertery sieciowe on-grid
Stosowane są w instalacjach fotowoltaicznych, które działają po podłączeniu do sieci. W momencie awarii sieci i braku dostawy prądu, instalacja fotowoltaiczna typu on-grid przestaje działać. Inwertery sieciowe na bieżąco dostosowują parametry wyprodukowanego prądu do potrzeb, jednak nie odprowadzają go do magazynów energii.
Inwertery wyspowe off-grid
Ich głównym zadaniem jest zmienić parametry prądu wyprodukowanego na takie, które nadają się, aby naładować akumulatory, banki energii. W słoneczny dzień kiedy promienie są silne, a produkcja prądu w instalacji fotowoltaicznej jest wyższa niż zapotrzebowanie, falowniki off-grid odprowadzają nadwyżki energii do akumulatorów. Magazyn energii przechowuje energię elektryczną. W momencie pojawienia się niedoborów, instalacja korzysta ze zgromadzonych nadwyżek energii. Falownik pobiera z magazynu energii prąd stały, który przekształca na prąd zmienny i przekazuje go do urządzeń domowych.
Inwertery hybrydowe
Falowniki hybrydowe czyli sieciowo-wyspowe to takie inwertery, które mogą współpracować z siecią elektroenergetyczną, a jednocześnie napełniać banki energii. Jest to najbardziej uniwersalny inwerter solarny, może działać także kiedy występuje awaria publicznej sieci energetycznej. Cechy, które posiada inwerter hybrydowy sprawiają, że poziom bezpieczeństwa energetycznego jest najwyższy.
Inwerter fotowoltaiczny - najważniejsze parametry przy wyborze inwertera
Parametry wejściowe
-
Maksymalne napięcie i maksymalna moc wejściowa
-
Ilość wejść i maksymalna moc prądu na jedno wejście
-
Zakres napięcia MPPT
Parametry wyjściowe
-
Maksymalna moc wyjściowa, którą inwerter może wytworzyć
-
Układ faz - jedno lub trójfazowy
-
Synchronizacja napięcia wyjściowego – zakres
-
Częstotliwość – zakres
-
Sprawność falownika - określa procentowo ilość prądu stałego zamienionego w prąd przemienny, dobre falowniki to takie, których sprawność wynosi minimum 97%.
Pozostałe istotne parametry falowników:
-
Stopień ochrony urządzenia, który określa poziom zabezpieczenia urządzenia przed wodą oraz zanieczyszczeniami np IP54, IP65
Falownik nazywany jest sercem instalacji fotowoltaicznej, dlatego warto postawić na model najwyższej jakości.
Zasada działania - jak działa falownik w instalacji fotowoltaicznej?
Falowniki odpowiedzialne są za dostosowanie w czasie rzeczywistym mocy energii która powstała w instalacji fotowoltaicznej do mocy jaką potrzebują urządzenia. Sprawność inwertera przekłada się na efektywność całej fotowoltaiki.
Inwertery solarne - jak dobrać parametr mocy?
Inwerter fotowoltaiczny o większej mocy, niż posiadają panele fotowoltaiczne nie sprawi, że produkcja prądu wzrośnie. Z kolei falownik fotowoltaiczny o mniejszej mocy niż mają moduły fotowoltaiczne zablokuje możliwość ich wykorzystania w pełni.
Ogólnie przyjmuje się zasadę, że wartość mocy instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić 80-120% mocy falownika. Przy takiej wartości falownik fotowoltaiczny wykazuje sprawność na odpowiednim poziomie.
Falowniki do fotowoltaiki - sklep internetowy MateoMarket
Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, którego popularność stale rośnie. Aby zapewnić sobie jak najwyższą sprawność, instalacja PV potrzebuje odpowiedniego falownika. W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór inwerterów do paneli fotowoltaicznych. Wybierz odpowiedni model i ciesz się produkcją prądu w swoim gospodarstwie domowym.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści służą pomocą i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.