Fotowoltaika
Fotowoltaika to coraz bardziej popularna instalacja, która wykorzystuje energię promieniowania słonecznego, aby wytworzyć energię elektryczną. Dzięki temu, że instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje odnawialne źródła energii, czyni ją rozwiązaniem darmowym i niewyczerpalnym. Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne nie szkodzą środowisku naturalnemu. Opłacalność fotowoltaiki widoczna jest na rachunkach, ponieważ wykorzystujemy własny prąd, a dodatkowo nadwyżkę energii elektrycznej możemy odsprzedać operatorowi. Fotowoltaika z pompą ciepła tworzy system hybrydowy, który jest jeszcze bardziej ekonomiczny i ekologiczny.
Kategoria Fotowoltaika została podzielona na cztery podkategorie, w których znajdziesz panele fotowoltaiczne, falowniki fotowoltaiczne, profile i konstrukcje fotowoltaiczne oraz akcesoria fotowoltaiczne.
Szeroki asortyment naszego sklepu sprawia, że znajdziesz u nas wszystko czego potrzebujesz, aby cieszyć się własną i tanią energią elektryczną dzięki zamontowanej instalacji fotowoltaicznej.
Domowa instalacja fotowoltaiczna - budowa instalacji fotowoltaicznej
Pierwszym, podstawowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne PV, które montowane są na dachu lub na gruncie. Na budowę modułów fotowoltaicznych składają się połączone ze sobą, pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne, które zrobione są z półprzewodnika, w tym przypadku najczęściej z krzemu.
Kolejnym i zarazem najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Jest to element odpowiedzialny za efektywną zmianę prądu stałego w prąd zmienny.
Instalacja fotowoltaiczna składa się również z okablowania i zabezpieczeń, a także z konstrukcji wsporczej. Obecnie instalacja fotowoltaiczna składa się również z elementu jakim jest magazyn energii elektrycznej. Magazyn ten jest niezbędnym elementem w instalacji of grid.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
W dużym uproszczeniu, fotowoltaika zamienia energię słoneczną w energię elektryczną.
Moduły fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, w momencie kiedy foton, czyli pojedyncza cząstka światła, spotyka się z ogniwem, zostaje wybity elektron. Energię elektryczną wytwarza ruch elektronów.
Panel słoneczny odpowiedzialny jest za produkcję prądu stałego. Dzięki zastosowaniu falowników, czyli urządzeń inaczej zwanych inwerterami solarnymi, prąd stały zostaje przekształcony na prąd zmienny, którego parametry odpowiadają wymaganiom dostawców energii. Dzięki zgodności wymagań, prąd może być wykorzystany na bieżąco lub można go przekazać do sieci publicznej.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznej
Istnieją trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznej:
-
Off grid (wysypowy) - jest to rodzaj instalacji fotowoltaicznej, która jest całkowicie niezależna od sieci zewnętrznej
-
On grid (sieciowy) - jest to rodzaj instalacji fotowoltaicznej, która wymaga podłączenia do sieci energetycznej
-
Hybrydowy (wysypowo-sieciowy) - jest to rodzaj instalacji fotowoltaicznej, która przy zachowaniu autonomii. jednocześnie wymienia energię z siecią.
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Zamontowana instalacja fotowoltaiczna, a konkretnie jej moc powinna być dobrana głównie do ilości zużywanej energii w danym budynku. Przyjmuje się zasadę, że produkcja energii w instalacji fotowoltaicznej nie powinna być większa niż roczne zużycie energii. Pozwala to uniknąć zbyt dużej produkcji niż ilość, która jest realnie potrzebna. Moc instalacji fotowoltaicznej warto skonsultować ze sprzedawcą energii elektrycznej.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Jaki jest ogólny koszt inwestycji?
Najczęściej domowa instalacja fotowoltaiczna ma moc od 4 do 6 kWp, rzadko zdarza się, że ta moc wynosi ponad 10 kWp. Średni koszt 1 kWp w 2003 roku wynosił 4-5 tysięcy. Jednak na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej ma wpływ jakość wybranego przez Ciebie sprzętu i materiałów, a także koszt montażu.
Udział paneli fotowoltaicznych w ogólnym koszcie instalacji fotowoltaicznej kształtuje się na poziomie ok. 45%, falownik dobrej jakości to udział około 20%, na podobnym poziomie 20% są również koszty projektu oraz profesjonalny montaż fotowoltaiki.
Fotowoltaika - obniżenie kosztów
Aby obniżyć koszt fotowoltaiki, warto skorzystać z licznych programów, które mają na celu dofinansowanie inwestycji. Najpopularniejszym programem jest uruchomiony w 2019 roku program Mój Prąd. Przy rozliczeniu podatku, można wykorzystać również ulgę termomodernizacyjną, która pozwoli na odpisanie części kosztów, które zostały poniesione montując instalację fotowoltaiczną.
Montaż instalacji fotowoltaicznej jest w stanie zwrócić się w ciągu kilku lat, a przez kolejne lata generuje darmowy prąd, który możesz wykorzystać na własne potrzeby. Przydomowa fotowoltaika znacznie obniża rachunki za prąd, a jednocześnie sprawia, że nie jesteś zależny od dostawców energii.
Posiadając instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, wyprodukowany w nadwyżce prąd można przekazać lub sprzedać publicznej sieci elektroenergetycznej.
Wytwórz własną energię elektryczną z instalacją fotowoltaiczną
System fotowoltaiczny to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Inwestując w instalację fotowoltaiczną, której koszt często jest wysoki, warto skorzystać z programu Mój prąd, a także z ulgi podatkowej z tytułu termomodernizacji. W uzyskaniu dotacji i formalnościach związanych z jej uzyskaniem pomagają doradcy energetyczni.
W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór elementów, z których składa się każda instalacja fotowoltaiczna. Produkty pochodzą od renomowanych producentów, co gwarantuje ich najwyższą jakość. Przekłada się to na fakt, że zakup instalacji fotowoltaicznej to inwestycja na lata.
Jeśli potrzebujesz pomocy lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Oferujemy profesjonalne doradztwo.