Falownik - przemiennik częstotliwości
Falownik jest to serce w elektronicznym układzie sterowania, który gwarantuje możliwość regulacji prędkości obrotowej silników. Dzięki zastosowaniu przemiennika częstotliwości możliwa jest płynna regulacja prędkości obrotowej trójfazowych silników prądu przemiennego. Falownik oprócz regulowanej częstotliwości wyjściowej pozwala także oszczędzić energię, zoptymalizować proces produkcyjny, pozwala na płynną pracę maszyn, a także na zmniejszenie kosztów eksploatacji.
Kategoria Przemienniki częstotliwości została podzielona na podkategorie, abyś w szybki sposób mógł kupić interesujące Cię produkty. Znajdziesz tam falownik jednofazowy, falownik trójfazowy, a także rezystor hamujący, filtry i dławiki oraz inne akcesoria niezbędne, aby układ sterowania, czyli sam przemiennik częstotliwości działał bez zarzutów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.
Zalety zastosowania przemienników częstotliwości
Oszczędność energii możliwa jest poprzez odpowiedni dobór prędkości do aktualnych potrzeb maszyn i urządzeń. Takie rozwiązanie głównie stosuje się regulując wydajność pomp ośrodkowych oraz wentylatorów, które charakteryzuje zużycie energii proporcjonalne do sześcianu prędkości pracy urządzenia. Falownik pomaga także zoptymalizować proces produkcyjny, ponieważ dostosowując silniki elektryczne i ich prędkość jesteśmy w stanie zwiększyć produkcję, a jednocześnie zmniejszyć odrzut oraz zużycie materiału. Dzięki przemiennikowi częstotliwości można znacznie obniżyć liczbę przerw w pracy maszyny, co przekłada się na jej płynną pracę.
Jaki rodzaj falownika do zasilania trójfazowego? Podział przemienników częstotliwości
Czynniki częstotliwości dzieli się na: przemienniki częstotliwości bez obwodu pośredniego oraz przemienniki częstotliwości z obwodem pośrednim. Te drugie dzieli się na zmienne oraz stałe.
Przemienniki częstotliwości z obwodem pośrednim to te, które posiadają przynajmniej jeden obwód pośredni prądu stałego lub napięcia stałego. Nazywa się je odpowiednio jako przemiennik z falownikiem prądowym oraz przemiennik z falownikiem napięciowym. Obwód pośredni przemiennika charakteryzuje się lepszą sterownością niż przemiennik bezpośredni, a także umożliwia redukcję wyższych harmonicznych prądu w sieci zasilania. Przemienniki częstotliwości z obwodem pośrednim nie posiadają ograniczeń związanych z częstotliwością wyjściową. W tym przypadku częstotliwość wyjściowa jest ograniczona przez elementy elektroniczne, które zostały użyte do budowy przemiennika.
Przemiennik częstotliwości bez obwodu pośredniego ze względu na możliwość redukcji niższych harmonicznych niż w przypadku przemienników z obwodem pośrednim jest tańszy.
Ze względu na budowę a także metodę kształtowania napięcia wyjściowego wyróżnia się: prostownik sterowany, prostownik nie sterowany, układ pośredni przekształcający pulsujące napięcie stałe na prąd zostały, układ pośredni z nieregulowanym wyprostowanym napięciem stałym, układ pośredni z regulowaną wartością napięcia stałego, falownik prądowy oraz falownik napięciowy.
Przemienniki częstotliwości w ofercie sklepu internetowego MateoMarket
Przemiennikiem częstotliwości nazywamy urządzenie elektryczne, które ma za zadanie zmienić prąd stały (napięcie stałe o stałej częstotliwości) na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej, a sterowanie skalarne to najprostsza z metod, która stosowana jest w przemienniku częstotliwości.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości odnośnie wyboru przemiennika częstotliwości do silnika, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści służą pomocą na każdym etapie składania zamówienia.