Opcje przeglądania
Wyłącznik czasowy
- Strona:
- 1
- 2
- następna »
- Strona:
- 1
- 2
- następna »
Jak działa programator czasowy?
Sterownik czasowy o określonej godzinie ma za zadanie odłączyć dopływ prądu do urządzenia. Konfiguracja oraz podłączenie do instalacji jest równie proste co jego działanie. Niezależnie od modelu programatora, który posiadasz, za pomocą pokrętła, przycisków lub elektronicznie należy ustawić godzinę, o której dopływ prądu ma zostać odłączony. Wyłącznik do działania potrzebuje zasilania energią elektryczną, dlatego musi być włożony do kontaktu, a urządzenie które ma być sterowane musi zostać podłączone do programatora.
Wyłącznik czasowy to jednocześnie włącznik czasowy, oznacza to, że w określonym czasie może dochodzić zarówno do odcinania energii elektrycznej, jak również do ponownego, automatycznego włączania. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, kiedy cykliczność działania konkretnych urządzeń jest istotna dla użytkownika.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz modele wyposażone w duży wyświetlacz oraz wygodne przyciski, a także programatory czasowe, które posiadają dwa gniazdka, dzięki czemu w prosty sposób będziesz w stanie kontrolować pracę dwóch urządzeń jednocześnie. Wybierając programator czasowy z dwoma gwiazdkami, warto sprawdzić jaką opcję ustawiania czasu włączania posiada, czy jest to czas pracy dla każdego gniazda osobno czy dla dwóch wejść jednocześnie.
Gdzie można wykorzystać wyłączniki czasowe?
Programator czasowy nadaje się do kontrolowania pracy drobnych sprzętów elektrycznych, a także rozbudowanych systemów czy instalacji. Wyłącznik czasowy swoje zastosowanie najczęściej znajduje do:
-
Obsługi bojlera grzejącego wodę - zwłaszcza w mieszkaniach, w których zastosowano licznik dwustrefowy
-
Obsługi oświetlenia w akwarystyce – odpowiednie oświetlenie oraz jego czas to parametry niezwykle ważne w akwarystyce, pomaga to zachować kontrolę nad pojawiającymi się glonami
-
Obsługa lamp - sterowniki są świetnym rozwiązaniem do podłączenia światła i oświetlenia ogrodowego, zwłaszcza jeśli chcemy, żeby oświetlenie działało tylko w godzinach wieczornych
-
Obsługa urządzeń RTV i AGD – o ile lodówka musi być podłączona do prądu cały czas, o tyle wyłącznik czasowy możemy zastosować do sterowania pralką czy zmywarką. Programator czasowy często stosowany jest także do zarządzania zasilaniem komputera.
Jak wybrać programator czasowy?
Pomimo, że zasada działania wyłączników jest jednakowa, istnieje wiele modeli tych urządzeń, które różnią się od siebie parametrami technicznymi. Warto zwrócić na nie uwagę i wybrać urządzenie, które będzie spełniało nasze oczekiwania.
-
Rodzaj wyłącznika czasowego
Wyłączniki czasowe dzielą się na analogowe/mechaniczne oraz cyfrowe.
Programator czasowy analogowy/mechaniczny jest urządzeniem tańszym i prostszym w obsłudze, czas pracy ustawia się za pomocą przycisków lub pokrętło. Najczęściej do pracy wykorzystuje jedynie cykl dobowy, jest głośniejszy oraz charakteryzuje się niższą dokładnością niż programator czasowy cyfrowy. Programator cyfrowy posiada układ elektroniczny, dzięki temu charakteryzuje się o wiele większą dokładnością, a także jest cichszy oraz ma możliwość zaplanowania czasu dłuższego niż doba.
-
Cykl pracy wyłącznika czasowego
Jest to bardzo ważny parametr, wyróżnia się dwa sposoby pracy programatorów: programowanie tygodniowe i programowanie dzienne.
Tygodniowe ujęcie czasu pracy pozwala na kontrolowanie pracy podpiętego urządzenia z rozróżnieniem dni tygodnia. Jest to funkcja, która przydaje się na przykład, aby zaprogramować ogrzewacze wody, pozwala ustawić zasilanie piecyka czy pompy w godzinach przebywania domowników w domu, a kiedy spędzają czas poza domem, aby urządzenie było wyłączone.
Dzienne ujęcie czasu pracy wykorzystuje 24-godzinny cykl pracy, można ustawić konkretną godzinę włączenia urządzenia, na przykład co 30 minut na 15 minut. Konfiguracja jest dowolna, dzięki temu istnieje możliwość dokładniejszego sterowania i zarządzania czasem pracy urządzeń.
Większość modeli wyłączników czasowych posiada możliwość programowania pracy zarówno w cyklu tygodniowym, jak i dziennym, co sprawia, że wybór odpowiedniego programatora jest ułatwiony.
-
Programy
Warto zwrócić uwagę na ilość programów oraz kombinacji jakie można zastosować w danym programatorze. Istotna jest również ilość cykli włączania i wyłączania jaką można ustawić w gniazdku. Bardziej zaawansowane cyfrowe programatory obsługują nawet ponad 50 programów.
-
Montaż
Wyłączniki czasowe dostępne na rynku mogą być zasilane poprzez gniazdko elektryczne lub montowane na szynę DIN. Sterownik czasowy montowany na szynie DIN często podłączony jest w szafce bezpiecznikowej, na przykład aby sterować oświetleniem.
-
Zasilanie
Niemal wszystkie programatory służą do użytku domowego, w którym napięcie zasilania i wynosi 230V.
-
Akumulator
Wiele osób decyduje się na programator mechaniczny, ponieważ załączają się one samodzielnie w przypadku wyłączenia i włączenia zasilania, ponadto wprowadzone wcześniej ustawienia nie zostają usunięte. Obecnie na rynku wiele programatorów cyfrowych posiada wbudowany akumulator, dzięki któremu możliwa jest praca urządzenia nawet w trakcie utraty zasilania.
-
Maksymalne obciążenie
Przed zakupem programatora, należy sprawdzić jaką moc ma urządzenie, które chcemy podłączyć i wybrać model, który jest dedykowany do konkretnej mocy.
-
Dokładność programowania
Najdokładniejszymi z programatorów są programatory cyfrowe, pracują z dokładnością nawet do 1 minuty, w przypadku programatorów mechanicznych dokładność wynosi od 5 do 15 minut.
-
Zabezpieczenia oraz certyfikaty
Jeśli chcesz używać programator czasowy w miejscu, które narażone jest na wilgoć lub obecność pyłu, warto abyś wybrał programator o odpowiednim stopniu ochrony, najczęściej stosowaną normą jest norma, która świadczy o pyłoszczelności i wodoszczelności. Oznacza się ją literami IP i kolejno podane są dwie cyfry, im wyższe cyfry, tym urządzenie jest lepiej chronione.
-
Dodatkowe funkcje oraz wyposażenie
Niektóre z programatorów mogą kontrolować nie tylko czas, ale również na przykład temperaturę. Jest to przydatna funkcja w systemach ogrzewania. Istnieją również programatory, które kontrolują wentylację, dzięki nim mamy pewność, że wentylowane pomieszczenie nie będzie wietrzyło się zbyt długo.
Dodatkowe wyposażenie jakie mogą posiadać programatory czasowe to na przykład pilot, dzięki temu możemy zaprogramować wyłącznik czasowy bez podchodzenia do gniazdka. Obecnie w inteligentnych domach, często stosowane są gniazda, które można sterować z poziomu smartfona lub tabletu, przez specjalną, dedykowaną aplikacją.
Sterowniki czasowe w ofercie sklepu internetowego MateoMarket
Sterowniki czasowe stają się coraz popularniejsze w każdym domu. Nic dziwnego, pozwalają one na sterowanie czasem pracy najróżniejszych urządzeń elektrycznych. Z pomocą programatora ustalisz konkretne godziny, w których działa Twój sprzęt, dzięki temu będziesz w stanie ograniczyć energię elektryczną, jaka jest zużywana w Twoim domu czy biurze.
Wyłącznik czasowy sprawdzi się i znacząco usprawni opiekę nad zwierzętami w terrariach, które nierzadko wymagają dogrzewania w różnych porach dnia. Z jego pomocą możesz zaplanować także zraszanie roślin o konkretnych godzinach. Niewątpliwie, sterowniki czasowe to urządzenia niezastąpione w każdym domu.
Sprawdź programatory czasowe i akcesoria jakie mamy dostępne w ofercie naszego sklepu i wybierz urządzenie odpowiednie dla siebie i swoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz pomocy lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.