Opcje przeglądania
Rozłącznik bezpiecznikowy
Rozłącznik izolacyjny
Rozłącznik izolacyjny służy jako główny wyłącznik awaryjny, kiedy dochodzi do zwarcia lub przeciążenia, przewodzi napięcie znamionowe. Rozłączniki izolacyjne zapewniają również możliwość bezpiecznej obsługi urządzeń, które są podłączone do sieci.
Rozłączniki bezpiecznikowe
Rozłącznik bezpiecznikowy jest to podstawowy i obowiązkowy element domowej rozdzielni elektrycznej. Mechanizm jego działania jest stosunkowo prosty, a funkcja jaką spełnia niezwykle istotna. Chroni on przed uszkodzeniem urządzenia podłączone do instalacji elektrycznej. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń są przepięcia oraz przeciążenia, które zdarzają się często, spowodowane są na przykład zbyt dużą ilością podłączonych do prądu urządzeń.
Z czego składają się rozłączniki bezpiecznikowe?
Na budowę rozłącznika bezpiecznikowego składa się oprawa bezpiecznikowa oraz wkładka topikowa. W momencie zwarcia lub przeciążenia w instalacji elektrycznej, wkładka topikowa ulega przepaleniu, dzięki czemu dochodzi do przerwania obwodu, a następnie odcięcia prądu.
Topik to przewodnik elektryczny, który podczas przepływu prądu zwiększa swoją temperaturę, podczas zbyt dużego natężenia prądu jego temperatura znacznie wzrasta a następnie zaczyna się topić, efektem do stopienia się to pika jest odłączenie dopływu prądu.
Rozłącznik ten ma za zadanie ochronić nie tylko instalację oraz podpięte urządzenia, ale przede wszystkim budynki oraz ludzkie życie. Rozłączniki bezpiecznikowe pozwalają zminimalizować ryzyko pojawienia się pożaru, a także porażenia prądem. Aby bezpieczniki spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane, ponieważ tylko takie są w stanie kontrolować prawidłowość przepływu prądu, a także w momencie pojawienia się awarii - skutecznie odciąć jego dopływ.
Jaki rozłącznik bezpiecznikowy wybrać?
Rozłączniki bezpiecznikowe dzieli się na klasyczne oraz listwowe. Rozłączniki klasyczne posiadają wkładki w układzie poziomym, a listwowe w układzie pionowym.
Ze względu na ilość torów wyróżnia się 3 rozłączniki bezpiecznikowe: modele 1P, modele 2P, modele 3P.
Ze względu na wielkość wkładki NH (BM) wyróżnia się rozłączniki bezpiecznikowe: NH000, NH00, NH1, NH2, NH3 oraz modele z ruchomą pokrywą.
Do instalacji jednofazowych wykorzystywane są rozłączniki izolacyjne jedno- i dwubiegunowe, natomiast do instalacji trójfazowych montowane są trzy- i czterobiegunowe.
Najpopularniejsze rozłączniki bezpiecznikowe
Rozłącznik bezpiecznikowy 3P – jest to urządzenie trójbiegunowe, które współpracuje z instalacjami elektrycznymi trójfazowymi. Istnieje również rozłącznik 1P, który pracuje z instalacjami jednofazowymi. Do rozbudowanych instalacji elektrycznych przeznaczone są urządzenia czterobiegunowe.
Rozłącznik bezpiecznikowy NH - jest to rozłącznik przeznaczony do podłączenia przewodów w układzie poziomym. Stosowany jest w instalacjach domowych, w silnikach elektrycznych oraz panelach fotowoltaicznych.
Rozłącznik bezpiecznikowy LTS – jest to połączenie rozłącznika 3P i wkładek topikowych.
Rozłącznik z ruchomą pokrywą - pozwala na wymianę topika na nowy, nie rozłączając przy tym całej instalacji.
Znamionowy prąd zwarciowy
Znamionowy prąd zwarciowy SCCR jest to maksymalny prąd, który nie powodując uszkodzenia może przepłynąć przez komponent elektryczny.
Wybór rozłączników bezpiecznikowych w sklepie internetowym MateoMarket
Na naszej stronie internetowej znajdziesz szeroki wybór rozłączników bezpiecznikowych, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo sobie i urządzeniom, kiedy wystąpi awaria prądu. Produkty pochodzą od renomowanych producentów takich jak: ABB, ALPAR, BEZPOL, EATON, ELEKTRO-PLAST OPATÓW, ELKO-BIS, ENSTO, ETI POLAM, HAGER, LEGRAND, SCHNEIDER oraz WEIDMULLER.
Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego produktu, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści służą pomocą na każdym etapie składania zamówienia.