Szlifierki taśmowe
Szlifierki taśmowe to elektronarzędzia, dzięki którym można obrobić materiały o różnych stopniach twardości. Szlifierka taśmowa poradzi sobie z obróbką tworzyw sztucznych, drewna, a także metalu. Stosowane są w przemyśle oraz w różnego rodzaju warsztatach serwisowych. Dzięki swojej budowie szlifierki taśmowe są idealnym rozwiązaniem, aby precyzyjnie i efektywnie szlifować różnego rodzaju materiały.
Szlifierki taśmowe są urządzeniami najbardziej wydajnymi spośród szlifierek. Szlifowanie ma na celu wyrównać oraz wygładzić powierzchnię, a także pozbyć się różnego rodzaju zanieczyszczeń i zabrudzeń. Taśma szlifierska w tego typu modelach, w odróżnieniu od taśm szlifierek oscylacyjnych lub taśmy, którą charakteryzuje się szlifierka kątowa, nie obraca się tylko przesuwa wzdłuż linii prostej, co wpływa na to, że praca w rezultacie jest bardzo dokładna.
- 1
Jakie zastosowanie może mieć szlifierka taśmowa?
Szlifierka taśmowa najczęściej stosowana jest do szlifowania, kształtowania oraz wygładzania różnych materiałów. Za pomocą szlifierki taśmowej bez problemu usuniesz starą farbę lub lakier, a także rdzę oraz ostre krawędzie czy zadziory. Jest to świetne narzędzie, dzięki któremu możesz wygładzić powierzchnię, nadaje się do usunięcia niedoskonałości oraz zadrapań, a także śladów po innej obróbce, efektem zgrubnego szlifowania jest szybkie zebranie materiału i jego gładkie wykończenie. Szlifierka taśmowa stosowana jest, aby przygotować materiał do dalszej obróbki, takiej jak malowanie czy lakierowanie.
Szlifierki taśmowe stosowane są w wielu różnych dziedzinach, na przykład w stolarstwie szlifierki taśmowe do drewna używa się do usuwania nadmiaru materiału, czyli tzw. zgrubnego szlifowania, a także do tworzenia łączeń ściernych oraz wygładzania powierzchni i nadawania kształtu elementom drewnianym. W metalurgii szlifierki taśmowe stosowane są, aby usunąć zadziory, oczyścić spoiny, a także aby przygotować materiał do malowania farbą lub lakierem. Podczas produkcji mebli szlifierki taśmowe stosowane są do wygładzania i szlifowania krawędzi, blatów, nóg, ram czy narożników. Dzięki użyciu szlifierki taśmowej można uzyskać równomierną i gładką powierzchnię w krótkim czasie. Szlifierki taśmowe swoje zastosowanie znajdują w przypadku napraw i renowacji mebli, wykorzystywane są aby usunąć resztki starych farb oraz lakierów, a także do odświeżania i czyszczenia powierzchni lakierowanych. W pracach warsztatowych szlifierki taśmowe stosowane są do wyrobów z tworzyw sztucznych lub gipsu.
Jakie parametry powinna mieć dobra szlifierka taśmowa?
Aby wybrać szlifierkę taśmową należy zwrócić uwagę na jej parametry jakimi są:
-
Zasilanie sieciowe, moc szlifierki
Najczęściej stosowane zasilanie w szlifierkach taśmowych to zasilanie sieciowe. Moc urządzenia należy dobrać ze względu na częstotliwość użytkowania, a także rodzaj wykonywanych prac. Jeśli szlifierka taśmowa będzie wykorzystywana często oraz z większym obciążeniem, należy wybrać urządzenie o wysokiej mocy.
-
Wymiary taśmy
Wymiary taśmy ściernej w szlifierce taśmowej różnią się szerokością oraz długością. Węższe taśmy są wykorzystywane do prac detalicznych, ponieważ są one bardziej precyzyjne, szersze taśmy idealnie nadają się, aby wyszlifować większe powierzchnie.
Im szersza taśma ścierna tym większy obszar można szlifować jednocześnie, co wpływa znacząco na czas i tempo pracy, zwłaszcza kiedy obrabiana jest duża powierzchnia. Najczęściej szerokość taśmy szlifierskiej wynosi od 6 do 10 cm.
-
Prędkość taśmy, prędkość obrotowa - regulacja obrotów
Niektóre modele szlifierek taśmowych posiadają funkcję jaką jest regulacja obrotów. Jest to funkcja, dzięki której można dostosować prędkość taśmy do rodzaju czynności, a także do obrabianego materiału, co przekłada się na tempo pracy. Regulacja obrotów daje możliwość większej kontroli pracy. Prędkość obrotowa i prędkość taśmy bezpośrednio wpływają na efektywność obróbki.
-
Ergonomia urządzenia
Warto dobrać taką konstrukcję szlifierki taśmowej, aby była wygodna w obsłudze, a jej uchwyty wygodne w trzymaniu. Uchwyty są niezwykle ważne, ponieważ zapewniają prawidłowy chwyt urządzenia, co przekłada się na stabilność i bezpieczeństwo, a także daje możliwość kontrolować produkt podczas obróbki. Odpowiednio dobrane urządzenie nie powinno być zbyt ciężkie, duża waga może wpływać negatywnie na komfort pracy.
-
Dodatkowe, przydatne funkcje
Szlifierki taśmowe mogą być wyposażone dodatkowo w system odsysania pyłu, sprawia to, że można zachować czystość w trakcie pracy, co wpływa na lepszą widoczność obrabianej powierzchni. Niektóre modele posiadają również funkcję pracy na mokro, dzięki zastosowaniu odpowiedniego papieru ściernego. Dobrym rozwiązaniem jest funkcja automatycznego napinania taśmy, wpływa ona na komfort pracy, ponieważ nie trzeba robić tego ręcznie za pomocą pokręteł. Szlifierki taśmowe wyposażone w ramki szlifierskie to rozwiązanie, które pozwala unieść delikatnie taśmę, co wpływa na to, że papier ścierny nie przylega do szlifowanej powierzchni.
Szlifierka taśmowa ręczna i stołowa
Wyróżnia się szlifierki taśmowe ręczne oraz szlifierki taśmowe stacjonarne. Szlifierki taśmowe ręczne, jak nazwa wskazuje, podczas pracy trzymane są w ręce, dzięki temu są bardziej mobilne. Szlifierki taśmowe stacjonarne przeznaczone są do ustawienia na blacie roboczym, dzięki temu urządzenie jest stabilne, a także pozwala na większą precyzję podczas pracy.
Wybór szlifierki taśmowej w sklepie internetowym MateoMarket
Jeśli potrzebujesz przyciąć lub skrócić jakiś element, dobrym wyborem będzie szlifierka kątowa, ale w przypadku potrzeby wyszlifowania dużej powierzchni, lepszym rozwiązaniem jest szlifierka taśmowa. Produkty dostępne w kategorii Szlifierki taśmowe pochodzą od renomowanych producentów, służą do szybkiej i wydajnej pracy podczas obrabiania różnych materiałów. Szlifierka taśmowa powinna znajdować się w każdym warsztacie, ponieważ jest łatwa w użytku, a oprócz tego niezwykle efektywna.
Jeśli zastanawiasz się, który z modeli wybrać, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą dopasować narzędzie do Twoich potrzeb i oczekiwań.