Promocje
Opcje przeglądania
Wiertarki
- Strona:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- następna »
Wybór narzędzia do wiercenia otworów
Aby zdecydować się na konkretny model, przede wszystkim należy określić do czego i przez kogo urządzenie będzie używane. Wyróżnia się wiertarki amatorskie, które bez problemu poradzą sobie z drobnymi pracami domowymi oraz do wykonywania otworów w miękkich materiałach. Kolejnym rodzajem są wiertarki półprofesjonalne, które służą do wykonywania trudniejszych zadań, stosowane najczęściej przez hobbystów majsterkowania, a także spotyka się je w zakładach pracy. Wybór odpowiedniej wiertarki jest uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy, dlatego profesjonaliści wybierają sprzęty dla nich przeznaczone. Profesjonalne wiertarki to te z najwyższej półki, które bez problemu pokonają nawet bardzo wymagające wyzwania.
Jakie wiertarki dostępne są na rynku?
Podział wiertarek ze względu na sposób zasilania:
Wyróżnia się wiertarki z wbudowanym akumulatorem, które są niezwykle poręczne i mobilne. Umożliwiają korzystanie i wykonywanie różnych prac w każdym miejscu, jednak charakteryzują się one niższą mocą niż urządzenia sieciowe, dlatego to właśnie wiertarki z kablem są nadal najczęściej wybierane przez użytkowników. Wyróżnia się także wiertarki o napędzie pneumatycznym, które do działania potrzebują odpowiednio dobranego kompresora sprężonego powietrza.
Kolejnym podziałem wiertarek jest podział w zależności od przeznaczenia:
-
wiertarki ręczne,
-
wiertarki udarowe i bez udaru,
-
wiertarki kątowe,
-
wiertarko-wkrętarki,
-
wiertarko mieszarki,
-
wiertarki stołowe,
-
wiertarki wielowrzecionowe,
-
wiertarki magnetyczne,
-
wiertarki do szkła.
Każde z wymienionych wiertarek przeznaczone są do innych prac, przy podziale zostało uwzględnione zaawansowanie obróbki, a także rodzaj powierzchni materiału obrabianego.
Jak zbudowana jest i jak działa wiertarka?
Wiertarka posiada wrzeciono, do którego montowane jest wiertło lub inne narzędzie. Wrzeciono zostaje wprawione w ruch, dzięki silnikowi elektrycznemu, co powoduje wygenerowanie dużej siły, dzięki której możliwe jest oddziaływanie na strukturę obrabianego materiału. Wrzeciono o kształcie wału posiada otwór, w którym osadza się odpowiednie narzędzie. W silniku wiertarki znajduje się wirnik, który dzięki uzwojeniom odpowiedzialnym za przewodzenie prądu, obraca się. Elektromagnes - inaczej stojan, odpowiedzialny jest za wytworzenie pola magnetycznego. Prąd w kontakcie z uzwojeniem wirnika powoduje, że pole magnetyczne uzwojenia i elektromagnesu wzajemnie na siebie działają, co powoduje, że wirnik się obraca. Po obrocie prąd dociera do kolejnych zwolnień. Cykl dotarcia prądu do zwojenia odbywa się bardzo szybko, dzięki temu silnik obraca się.
Wybór wiertła
Aby wiertarka spełniała swoją funkcję, należy odpowiednio dobrać typ wiertła, które oczywiście różnią się rozmiarem. Rozmiar wiertła ma wpływ na szerokość oraz głębokość wierconego otworu. Na rynku istnieją wiertła dedykowane do metalu, drewna, ścian oraz innych materiałów budowlanych, a także do tworzyw sztucznych. Istnieje możliwość zamontowania do wiertarki końcówki do mieszania zapraw.
Wiertarka może być użyta również do innych celów niż wykonywanie otworów. Możliwe jest to po zakupie odpowiednich końcówek które montowane są wrzecionie. Dzięki odpowiedniej końcówce możliwe jest na przykład szlifowanie przy użyciu wiertarki.
Jaka wiertarka udarowa będzie odpowiednia?
Wiertarki udarowe z wyglądu niewiele różnią się od standardowych wiertarek elektrycznych. Jednak wybierając wiertarkę udarową zyskujemy możliwość wiercenia w trudniejszych elementach i materiałach. Udar w wiertarce wytwarza uderzenia, które następnie przekazywane są na wiertło urządzenia. Wiertarki udarowe do działania potrzebują specjalnego typu wierteł - wiertła w tych modelach, oprócz obracania się, wykonują również ruch pionowy. Zakończenia tego rodzaju wierteł wykonane są ze spiekanych węglików, które nazywa się widiami. Aby wiertła do wiertarki udarowej były trwałe, wykonywane są z tytanu lub wolframu.
Wiertarki udarowe najczęściej używane są do wiercenia większych otworów, w ścianie, w fundamentach, a także w stropach. Funkcjonalność i skuteczność wiertarki z udarem zależna jest od mocy urządzenia oraz od częstotliwości udarów. Najczęściej wiertarki z udarem wyposażone są w funkcję, jaką jest regulacja obrotów, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie takich parametrów jak częstotliwość udaru oraz prędkość obrotowa do obrabianego materiału, co ma odzwierciedlenie w efektywności oraz wpływ na precyzyjność wiercenia, a także pozwoli na zachowanie regularnego kształtu otworu.
Energia udaru, liczba udarów, a także parametr prędkości obrotowej zależy od sposobu pracy, siły nacisku, a także rodzaju udaru, jaki posiada wiertarka udarowa. Wiertarka udarowa może być z udarem mechanicznym lub udarem pneumatycznym.
Wiertarka udarowa i inne typy wiertarek
Oprócz wiertarki udarowej, która jest równie popularna co standardowa wiertarka elektryczna, wyróżnia się inne typy tych elektronarzędzi.
Wiertarka kątowa sprawdza się zwłaszcza w miejscach o utrudnionym dostępie, najczęściej w takich, gdzie wykorzystanie zwykłej ręcznej wiertarki jest niemożliwe lub utrudnione. Głowica wiertarki kątowej zamontowana jest względem korpusu pod kątem 90 stopni, a często dodatkową można ją regulować.
Wiertarki stołowe są to urządzenia wykorzystywane głównie przez profesjonalistów, znane również pod nazwami wiertarka kolumnowa lub wiertarka słupowa. Stosowane są przez osoby profesjonalnie zajmujące się naprawami i obróbką metalu czy drewna. Dzięki wiertarce stołowej możliwe jest precyzyjne wykonanie nawiertów. Wiertarki stołowe są najczęściej montowane na stałe na podłożu lub blacie roboczym, ale mogą posiadać także specjalną stopę, która umożliwia postawienie urządzenia, jednak bez konieczności przykręcania go. Wiertarki kolumnowe charakteryzuje regulacja obrotów wiercenia, a także głębokości. Wiertarka stołowa daje możliwość, aby indywidualnie dopasować pracę do obrabianego materiału. Nowoczesne wiertarki stołowe mogą być wyposażone w wyświetlacz, na którym wyświetlane są parametry aktualnej pracy. Wiertarki kolumnowe wyposażone w wiązkę laserową umożliwiają wyznaczenie odpowiedniego miejsca w celu wiercenia, mogą być wyposażone także w diody LED, które podświetlają wiercony obszar.
Wiertarki magnetyczne są bardzo podobne do wiertarek stołowych, jednak nie wymagają często czasochłonnego montażu, jedynie aby podłoże, na którym będą postawione było metalowe, dzięki czemu mocno trzymają się podłoża i są stabilne. Ze względu na to wymaganie, wiertarka magnetyczna najczęściej stosowana jest do wiercenia w metalu. Wiertarki magnetyczne to zdecydowanie urządzenia należące do grupy narzędzi specjalistycznych, najczęściej spotyka się je na budowach oraz w warsztatach. Elektromagnes, w który wyposażona jest wiertarka magnetyczna, zapewnia stabilność urządzenia. Wiertarka magnetyczna w połączeniu z wiertłami trepanacyjnymi daje możliwość wiercenia otworów o dużej średnicy.
Wiertarka wielowrzecionowa jest to profesjonalne urządzenie, które znajduje się na wyposażeniu niemal każdego warsztatu stolarskiego. Wiertarka wielowrzecionowa to urządzenie o skomplikowanej budowie, a także dużych gabarytach, co sprawia, że wiertarka ta zintegrowana jest ze stołem roboczym i może być używana tylko stacjonarnie. Dzięki wiertarce wielowrzecionowej możliwe jest wykonanie powtarzalnych i bardzo precyzyjnych nawiertów. Jest to profesjonalne narzędzie, które w warsztatach stolarskich służy do wykonywania otworów pod zawiasy, a także w wierceniach montażowych, co jest istotne, ponieważ w produkcji, na przykład mebli na dużą skalę, niezwykle ważne jest zachowanie precyzji i powtarzalności czynności. Wiertarka wielowrzecionowa pozwala na ustawienie dokładnej głębokości i średnicy otworów.
Wiertarka pozioma do drewna pozwala wykonać bardzo długie otwory. Najlepiej, aby wiertarka pozioma do drewna była zamocowana na stałe, tak aby zachować precyzję jej pracy.
Wiertarkami stosowanymi w przemyśle są wiertarki przelotowe, wiertarki promieniowe, a także wiertarki kadłubowe i frezarko-wiertarki. Wiertarka promieniowa służy do precyzyjnego wiercenia i obróbki różnych materiałów, najczęściej wykorzystywana jest do metalu. Charakteryzuje się bardzo masywną konstrukcją, dzięki czemu drgania podczas pracy zostają wyeliminowane.
Wiertarka przelotowa jest to urządzenie w pełni zautomatyzowane. Pozwala na szybkie wykonywanie skomplikowanych nawiertów. Wiertarki te stosowane są w nowoczesnych oraz zaawansowanych zakładach przemysłowych.
Wiertarki kadłubowe służą do precyzyjnej obróbki metalu. Należą do typu wiertarek słupowych, dzięki nim oprócz wiercenia, możliwe jest również gwintowanie. Na wiertarce kadłubowej można dokładnie określić parametry wiercenia, takie jak głębokość.
Na rynku istnieją również urządzenia, takie jak frezarko-wiertarki. Jest to urządzenie o budowie słupowej, dzięki któremu możliwe jest wiercenie i rozwiercanie, a także poszerzanie otworów oraz gwintowanie śrub, po dobraniu odpowiedniej końcówki pozwala również na wykonywanie frezów.
Jaką wiertarkę wybrać?
Głównym kryterium wyboru wiertarki powinno być jej przeznaczenie, warto jednak zwrócić uwagę na parametry poszczególnych modeli:
-
Wiertarka udarowa czy bez udaru - energia udaru i częstotliwość udaru
-
Prędkość obrotowa - podawana bez obciążenia
-
Maksymalna średnica wiercenia - określa maksymalną średnicę wiertła
-
Regulacja obrotów - wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy
-
Uchwyt - mogą być z uchwytem kluczykowym lub samozaciskowym
-
Ilość biegów - mają zazwyczaj od 1 do 4 biegów
-
Moment obrotowy - charakteryzuje moc wiertarki
Wybór wiertarek w sklepie internetowym MateoMarket
W kategorii Wiertarki znajdziesz szeroki wybór elektronarzędzi, dzięki którym wiercenie stanie się szybsze i efektywniejsze, a komfort pracy znacząco wzrośnie. Niezależnie od przeznaczenia, z całą pewnością możesz znaleźć u nas wiertarkę, jakiej potrzebujesz w swoim domu lub warsztacie.
Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści służą pomocą na każdym etapie składania zamówienia.