Wyrzynarki
Wyrzynarka to niezastąpione elektronarzędzie za pomocą, którego zrobisz cięcia łukowe lub wykonasz otwory nawet w środkowej części dowolnego elementu, za jej pomocą możliwe jest także oczywiście cięcie linii prostych. Wyrzynarka do drewna i innych materiałów znajduje się na wyposażeniu niemal każdego warsztatu. Nic dziwnego, dzięki niej z łatwością możesz robić idealnie proste oraz długie przecięcia i nadawać dowolne kształty wielu elementów.
Narzędzia te dzieli się ze względu na rodzaj zasilania, wyróżnia się wyrzynarki zasilane z sieci oraz akumulatorowe. Modele wyrzynarek charakteryzują się również cięciem, w tym podziale wyróżnia się 4 podstawowe typy: tradycyjne, z podcinaniem, włosowe i stołowe.
Szeroki wybór produktów w kategorii Wyrzynarki gwarantuje, że z całą pewnością znajdziesz urządzenie idealne dla siebie. Każdy produkt dostępny na naszej stronie pochodzi od renomowanych producentów, co zapewnia najwyższą jakość i wygodę pracy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
- 1
Wyrzynarka akumulatorowa i sieciowa do cięcia elementów drewnianych i innych materiałów
Jak działa wyrzynarka?
Elementem roboczym wyrzynarki jest brzeszczot, który wykonuje przecięcie. Silnik wyrzynarki wprawia w ruch brzeszczot, który porusza się z dużą prędkością góra-dół. Ruch wyrzynarki w przód sprawia, że powstają nacięcia proste, skręcając urządzeniem nacięcia są łukowe. Wyrzynarka pozwala na bardzo precyzyjną pracę i cięcie różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Dzięki pracy wyrzynarki
Wyrzynarka sieciowa
Wyrzynarki zasilane z sieci są najpopularniejszymi urządzeniami, zbudowane są z korpusów, w którym osadzony jest silnik. W korpusie znajduje się również uchwyt, do którego mocuje się brzeszczot tnący, na spodzie korpusu wyrzynarka posiada stopę, dzięki której możliwa jest stabilna praca i prowadzenie narzędzia. Wyrzynarki posiadają dwa rodzaje uchwytów, pierwszy z nich jest uchwytem żelazkowym, który z wyglądu przypomina rączkę żelazka, drugim uchwytem jest uchwyt grzybkowy, który do prawidłowej pracy wymaga trzymania urządzenia oburącz.
Wyrzynarka akumulatorowa
Wyróżnia się również wyrzynarki akumulatorowe, które są nieco cięższe ze względu na akumulator, jednak przeważa w nich komfort użytkowania, są mobilne i można ich używać bez obaw o uszkodzenie kabla podczas pracy.
Wyrzynarki różnią się cięciem
Wyrzynarki dzieli się również ze względu na sposób cięcia jakie wykonują, wyróżnia się wyrzynarki klasyczne, w których brzeszczot wykonuje ruch góra i dół oraz wyrzynarki z podcinaniem, w których brzeszczot porusza się góra-dół oraz tył i przód. Wyrzynarki z podcinaniem charakteryzują się mniejszym naciskiem, dlatego najczęściej stosowane są do przecinania grubych materiałów.
Podział wyrzynarek
Wyrzynarki można podzielić ze względu na sposób cięcia, wyróżnia się cztery podstawowe typy:
-
Tradycyjne
Są to najpopularniejsze z wyrzynarek, brzeszczot porusza się ruchem posuwisto zwrotnym góra-dół, operator ma wpływ na linię cięcia, ponieważ to on prowadzi wyrzynarkę wywierając przy tym nacisk. Nacisk musi być na tyle duży, aby brzeszczot mógł odpowiednio zagłębić się wycinany materiał.
-
Z podcinaniem
Wyrzynarka z podcinaniem jest łatwiejsza w używaniu niż wyrzynarka tradycyjna. Jest to wyrzynarka, której brzeszczot, oprócz ruchu posuwisto-zwrotnego, wykonuje również ruch wahadłowy w tył i w przód. Dzięki temu, że brzeszczot podcina materiał, operator może wywierać mniejszy nacisk. Wyrzynarki z podcinaniem świetnie sprawdzą się do cięcia grubszych materiałów.
-
Włosowe
Wyrzynarka włosowa wykorzystywana jest przez profesjonalistów, ponieważ charakteryzuje się najwyższą precyzją wycinania. Do pracy wykorzystywany jest brzeszczot włosowy, dzięki któremu możliwe jest cięcie małych i dużych elementów. Wyrzynarka włosowa może być stacjonarna, w tym wypadku osadzona jest na specjalnym blacie roboczym, co zapewnia gwarancję stabilności podczas pracy. Istnieją również modele mobilne wyrzynarek włosowych.
-
Stołowe
Są to urządzenia stacjonarne, które używane są w zakładach produkcyjnych, są świetnym rozwiązaniem do obróbki dużych obiektów. Tak jak wyrzynarki włosowe, wyrzynarka stołowa również osadzona jest na specjalnym stole, dzięki czemu również oferuje bardzo precyzyjną pracę.
Jak wybrać wyrzynarkę?
Przed wyborem odpowiedniej wyrzynarki warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry wybranych modeli i wybrać ten, który spełnia oczekiwania.
-
Moc urządzenia
Jest to moc, od której zależy efektywność pracy narzędzia, dla amatorów i hobbystów wyrzynarki o mocy około 600 W będą odpowiednie, natomiast profesjonaliści najczęściej wybierają urządzenia o mocy powyżej 600 W. Moc urządzenia to moc nominalna podawana przez producentów i dotyczy mocy urządzenia bez obciążenia, moc użyteczna jest to około 60% mocy nominalnej i to ona ostatecznie determinuje o efektywności pracy.
-
Liczba skoków
Liczba ruchów brzeszczotu na minutę jest to liczba, która odpowiada za precyzję cięcia. Im większa, tym szybciej możemy wykonać pracę. Urządzenia dobrej jakości to te, których brzeszczot wykonuje minimum 1500 ruchów na minutę.
-
Możliwa głębokość cięcia
Zależna jest od rozmiaru brzeszczotu oraz od rodzaju ciętego materiału.
-
Długość skoku brzeszczotu
Im dłuższa tym urządzenie jest lepsze, długość skoku może osiągać nawet 26 mm.
Jaką wyrzynarkę akumulatorową wybrać?
Wybierając wyrzynarkę akumulatorową warto zwrócić uwagę na napięcie akumulatora oraz pojemność baterii. Akumulatory w wyrzynarkach mogą mieć pojemność między 1,3 a 5 Ah.
Dodatkowe funkcje w wyrzynarkach
Dodatkową funkcją, która jest niezwykle przydatna jest funkcja nastawienia prędkości cięcia, dzięki której można dopasować szybkość przesuwu brzeszczotu do obrabianego materiału.
Wszystkie modele wyrzynarek posiadają dyszę, która wyrzuca pył, dzięki specjalnej przejściówce możliwe jest podłączenie odkurzacza, dzięki czemu zachowamy porządek na miejscu pracy.
Niektóre wyrzynarki wyposażone są w pochłaniacz, który podczas krótkich prac sprawdza się lepiej i jest wygodniejszy w użytkowaniu niż podpięty odkurzacz.
Funkcja zdmuchiwania pyłu z linii cięcia zapewnia dobrą widoczność, dzięki temu pole robocze widoczne jest przez cały czas.
Wyrzynarki wyposażone w promień laserowy przed brzeszczotem pozwalają na precyzję pracy, laser nakierowuje się na linię cięcia, dzięki temu mamy pewność, że wycięcie będzie w linii prostej.
Niektóre z wyrzynarek mają możliwość ustawienia brzeszczotu pod niewielkim kątem, który sprawia, że będzie on wykonywał ruch wahadłowy.
Podział i przeznaczenie brzeszczotów
Najważniejsze elementem wyrzynarki jest brzeszczot, ponieważ to dzięki niemu dochodzi do przecinania różnych materiałów. To właśnie w zależności od materiału, a także od jego rozmiaru, należy dobrać brzeszczot. Najczęstszym podziałem brzeszczotów jest ich podział ze względu na rodzaj mocowania, wyróżnia się typ T oraz T2, a także z uchwytem U.
Kolejnym podziałem brzeszczotów jest podział ze względu na rodzaj ciętego materiału. Najlepiej zdecydować się od razu na zakup całego zestawu brzeszczotów. Producenci oznaczają brzeszczoty kolorami i symbolami, co ułatwia wybranie potrzebnego elementu:
-
Kolor żółto-szary to brzeszczoty HCS i CV, które zrobione są z wysokowęglowej stali narzędziowej, za pomocą tych brzeszczotów możliwe jest przecinanie drewna, płyt pilśniowych, paneli, tworzywa sztucznego.
-
Kolor granatowy to brzeszczoty HSS, które zrobione są ze stali narzędziowej stopowej, za ich pomocą możliwe jest przecięcie materiałów drewnopochodnych, a także cienkiej blachy stalowej oraz metalu kolorowego.
-
Czarny kolor brzeszczotów to brzeszczoty HM i TC, wykonane są one z węglików spiekanych, a także z bimetalu. Są bardzo odporne, dlatego wykorzystywane są do cięcia bardzo twardych materiałów, między innymi cegieł, gipsu, stali nierdzewnej i innych.
Wybór wyrzynarek w sklepie internetowym MateoMarket
Elektronarzędzia dostępne w naszej ofercie to produkty, przeznaczone do przecinania różnego rodzaju materiałów, wycinania otworów oraz nadawania dowolnych kształtów. Zachęcamy do zapoznania się z modelami na naszej stronie internetowej i wybrania odpowiedniego narzędzia. Jeśli masz jakieś pytania o ofertę lub wątpliwości, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści służą pomocą i odpowiedzą na wszelkie pytania.